Perdorni shkallet, ben mire per shendetin

Shko poshtė

Super Perdorni shkallet, ben mire per shendetin

Mesazh nga Nora prej Fri Dec 16, 2011 9:17 amShumė vite mė parė, kur ashensorėt ende nuk ishin vėnė nė pėrdorim, tė gjithė lėviznim nėpėrmjet shkallėve, duke bėrė nė tė njėjtėn kohė dhe disa lėvizje tė pėrshpejtuara pėr shėndetin tonė.
Por ja qė ditėt e sotme, ku jeta ėshtė mė aktive dhe shpesh mundohemi tė gjejmė mundėsinė tė lėvizim me shkallėt lėvizėse, pėr shumė mjekė ėshtė e patolerueshme.
Sipas njė studimi, tė lėvizėsh me shkallė, kursen mjaftė kohė nė raport me ashensorin, kjo duke iu referuar njė dite pune tė njė mjeku nė spital, ku 15 minuta janė nė favorin e tij. Ky studim ėshtė kryer nga Thomas Wilson nė Kanada, ndėrsa ėshtė publikuar online nė “Canadian Medical Association Journal”.
Ndėrkaq, duke iu referuar studimeve tė kryera vite mė parė, mjafton tė pėrdorėsh ashensorin pėr tė shtuar rrezikun dhe shfaqur diabetin e sheqerit. Tė paktėn kėshtu pretendojnė njė ekip shkencėtarėsh tė Universitetit tė Misurit nė njė studim tė publikuar nė revistėn ”Journal of the American Medical Association”.
Jo vetėm kaq, por ėshtė konstatuar se butonat e ashensorit kanė rreth 40% mė shumė baktere sesa WC-tė publike. Edhe nėse pastrohen me rregull, mundėsia e ndotjes sė pullave tė ashensorit ėshtė e madhe.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi