4 mėnyrat pėr tė dalluar gėnjeshtrat

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super 4 mėnyrat pėr tė dalluar gėnjeshtrat

Mesazh nga Nora prej Fri Dec 16, 2011 9:29 amGėnjeshtrat janė tė mira sepse tė nxjerrin nga situata, por askujt nuk i pėlqen qė tė mashtrohet. Nėse tregohemi tė kujdesshėm, mund ta kuptojmė kur dikush ėshtė duke na gėnjyer menjėherė.

Nė fakt, janė katėr reagime trupore qė e “tradhėtojnė” njė gėnjeshtar. Njė revistė franceze mori nė pyetje njė ekspert tė gjuhės sė trupit, i cili tregoi se si mund tė zbulohet njė mashtrim.

1. Njė veprim instiktiv i njė njeriu qė gėnjen ėshtė tė mbulojė gojėn me dorė ose tė prekė fytyrėn. Kur gėnjejmė, e dimė qė fytyra mund tė na tradhėtojė, prandaj me ose pa vetėdije, pėrpiqemi ta fshehim kėtė.

2. Buzėqeshja nė fund tė njė bisede qė nuk ka asgjė pėr tė qeshur i shėrben gėnjeshtarit pėr t’u ētendosur dhe pėr tė shmangur vėmendjen nga biseda tė cilėn ai dėshiron ta mbyllė nė mėnyrė tė shpejtė.

3. Dhėnia e pėrgjigjeve tė shkutra si “po”, “jo” ose “mbase” ėshtė shenjė e qartė e njė gėnjeshtre. Sado e menduar tė jetė ajo, gėnjeshtarit nuk i pėlqen tė thellohet nė shtjellimin e saj.

4. Shėnjė e pagabueshme, pėrplasja mė e shpejtė e qepallave tė syrit. Kėtė nuk mund ta shmangė asnjė mashtrues. Tjetėr shenjė, por kjo e vėshtirė pėr t’u dalluar me sy tė lirė ėshtė shpejtimi i ritmit tė rahjes sė zemrės.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi