Ku ėshtė dimri nė Shqipėri?

Shko poshtė

Super Ku ėshtė dimri nė Shqipėri?

Mesazh nga Nora prej Fri Dec 16, 2011 12:08 pmMushkonja nė shtėpi, megjithėse dimri ka hyrė. Duket se shprehja “iku vapa me gushtin”, nuk ka mė vlerė. Njė gjė e tillė duket shumė qartė kur pavarėsisht datės (sot 16 dhjetor), ende nuk janė veshur xhupat e trashė dhe nė tė gjithė vendin reshjet janė ndier vetėm pak ditė.

Qė klima ka ndryshuar, kėtė e kemi dėgjuar tė gjithė. Dhe jo vetėm. Ėshtė ndier nga gjithkush. Sėmundjet dhe dėmet nė mjedis janė ato qė e bėjnė akoma edhe mė tė prekshme njė gjė tė tillė.

Rritja e temperaturės mesatare nė 30 vitet e fundit nė Shqipėri ėshtė njė sinjalqė duhet tė paralajmėrojė tė gjithė nė lidhje me kėrcėnimin e madh tė ndryshimit tė klimės. Njė gjė e tillė u deklarua nga kryetari i komitetit bashkėrendues tė projektit Klima dhe Shėndeti, Gazment Bejtja, i cili shpjegoi se rritja e temperaturave do tė vazhdojė, ndėrkohė qė reshjet do tė jenė gjithnjė e mė tė pakta.

“Ngjarje ekstreme tė motit janė duke u bėrė gjithnjė e mė tė shpeshta nė Shqipėri dhe parashikimet pėr tė ardhmen, janė edhe mė tė kėqija. Ndryshimi i klimės ka sjellė dimėr mė tė butė, duke favorizuar rritjen e bimėve tropikale edhe nė Shqipėri, ēka ka bėrė tė mundur qė mushkonjat tė shfaqen nė lartėsi mbi 400-500 m mbi nivelin e detit (mushkonjat pėrpara viteve 1990 kanė qenė tė pranishme vetėm nė lartėsi mė tė ulėta). Shqipėria ėshtė bėrė kėshtu subjekt i shpėrthimeve tė mundshme tė sėmundjeve tė tilla, si: ethet tropikale, malaria dhe sėmundjeve tė tjera tė origjinės tropikale”, deklaron Bejtja pėr gazeta Shekulli.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi