Si ndikon dieta nė trup dhe mendje?

Shko poshtė

Super Si ndikon dieta nė trup dhe mendje?

Mesazh nga Nora prej Tue Dec 20, 2011 8:46 amMe siguri se deri mė tani keni qenė nė dietė, jini larguar nga ushqimi i preferuar, keni humbur kilogramėt, e i keni kthyer pėrsėri…Por, a e keni pyetur veten tuaj ndonjėherė se ēfarė ndodh me trupin tuaj kur ndryshoni regjimin e ushqimit tuaj?
- Secila dietė ndikon nė trup dhe psikikė, prandaj qasuni me kujdes. Pėr ta arritur qėllimin, paraprakisht keni nevojė pėr pėrgatitje mendore dhe vendim paraprak pėr ta ndryshuar mėnyrėn e ushqimit dhe shprehitė e kėqija. Dietat e popullarizuara, tė cilat nuk arsyetohen nga nutricistėt, janė zgjedhje e gabuar, ngase me dieta tė tilla do tė niseni dy hapa tė shpejtė para pėr ty kthyer tre tė tjerė prapa.
Kriza e parė,pas dy javėsh
Para se tė filloni me dietė, konsultoni sė pari mjekun tuaj, ngase pasojat e zgjedhjeve tė gabuara mund tė jenė tė rrezikshme pėr shėndetin dhe organizmin tuaj.
Nėse dieta juaj ėshtė e ekuilibruar dhe i pėrmbush tė gjitha nevojat tuaja, gjendja e organizmit tuaj do tė jetė shumė mė e mirė.
- Si pasojė e ushqimit tė duhur nuk do t’ju bjerė niveli i glukozės, prandaj trupi, nė vend tė muskujve do ta shkrijė dhjamin. Mirėpo, pas dy javėsh shkrirja e dhjamit do tė zvogėlohet, pasi qė organizmi do tė tentojė tė mbrohet nga uria dhe dėshiron ta mbajė peshėn e trupit. Kjo periudhė kohore ėshtė njėherėsh edhe mė e vėshtira, sepse, pas dhjetė ditėve njerėzit, duke menduar se po pėrparojnė, thyejnė rregullat e dietės. Periudha e stagnimit pėrsėritet, prandaj duhet ta kuptoni arsyen dhe tė mos dorėzoheni.
Me siguri e dini se do tė humbni nė peshė nėse shpenzoni mė shumė kalori se sa qė konsumoni. Por, ndoshta nuk e dini se dy orė pas ushqimit duhet tė ushtroni nė mėnyrė qė insulina dhe sheqeri tė bjerė dhe shkrirja e dhjamit ėshtė mė intensivja.

Mė e vėshtira ėshtė lufta psikike
A e keni ndjerė ndonjėherė qė, posa keni filluar dietėn, gjithēka dėshironi ėshtė vetė tė konsumoni? Madje, edhe nėse jeni dikush qė nuk ka nė qejf fort ushqimin, papritmas ju kaplon dėshira pėr ushqim. Ēfarė nė tė vėrtetė po ndodh?
- Mos u befasoni nėse filloni tė lexoni recetat apo tė ėndėrroni ėmbėlsirėn e dėshiruara. Porosia ėshtė e qartė: trupi dhe mendja kėrkojnė ushqimin.
Keni thyer rregullat?
Kjo ju ndodh tė gjithėve. Mos u brengosni, kjo ėshtė njerėzore, por rėndėsi ka qė menjėherė tė ktheheni nė rrugėn e duhur.
- Gjatė ushqimit ndjeni se sa e keni tė vėshtirė tė kontrolloni veten, se u ėshtė shtuar oreksi dhe po brengoseni. Mos e fajėsoni veten, sepse ky ėshtė reagim normal i organizmit. Pra, pas tė qenit uritur oreksi ėshtė mė i fortė, por shumė shpejt normalizohet. Prandaj, ėshtė shumė me rėndėsi qė gjatė aplikimit tė dietės tė jeni tė durueshėm, sepse vetėm kėshtu do arrini qėllimin tuaj._________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi