Padia pėr atė qė kush e zotėron njė llogari nė Twitter shkon nė gjykatė

Shko poshtė

Super Padia pėr atė qė kush e zotėron njė llogari nė Twitter shkon nė gjykatė

Mesazh nga D3M1 prej Mon Dec 26, 2011 10:00 pm


Nė baza ekonomike, vlera e pėrditėsimeve
individuale nė Twitter pritet tė jenė tė shpėrfillshme; pas tė gjithave,
ēfarė ėshtė njė postim nė Twitter pėrveēse disa bit me tė dhėna tė
dėrguara nė internet?Nė njė botė ku ndikimi i mediave shoqėrore mund tė
nėnkuptojė ndryshimin nė mes tė njė shitjeje fitimprurėse dhe njė tjetėr
thirrje e padobishme, mediat shoqėrore pėr ndėrmarrje tė shumta kanė
marrė njė rol shumė domethėnės.

Pyetja ėshtė: a mundet qė njė ndėrmarrje tė paguajė
njė punėtor pėr mediat shoqėrore dhe nėse po, ēfarė nėnkupton kjo pėr
punėtorėt tė cilėt mjaft shumė janė duke postuar nė Twitter, Facebook
dhe Google Plus gjatė orėve tė punės?

Njė padi e paraqitur nė korrik do tė mund tė ofronte disa pėrgjigjie.

Nė tetor tė vitit 2010, Noah Kravitz, qė ėshtė njė
shkrimtar qė jeton nė Oakland tė Kalifornisė, dha dorėheqje nga puna e
tij nė faqen e famshme pėr telefona celularė, Phonedog.com, pas gati katėr vite pune. Faqja kishte dy pjesė – anėn komerciale, qė shet telefona, dhe njė blog.

Kravitz filloi tė shkruante nė Twitter me emrin
Phonedog_Noah dhe gjatė kohės ai kishte marrė 17,000 pėrcjellės. Kur ai u
largua, PhoneDog i tregoi atij qė ai do tė mund tė mbante llogarinė e
tij nė Twitter si shkėmbim pėr postime tė rastit.

Ndėrmarrja e pyeti atė pėr “tė cicėruar nė
interesin e tyre nga koha nė kohė dhe unė thash natyrisht, pasi qė jemi
duke u shkėputur nė mėnyrė tė mirė,” tha zotėri Kravitz nga telefoni.

Dhe kėshtu qė ai filloi tė shkruajė si NoahKravitz, duke i mbajtur tė gjithė ndjekėsit e tij nėn njė trajtim tė ri. Por
pas tetė muajve qė kur Kravitz e la ndėrmarrjen, PhoneDag e hodhi nė
gjyq, duke thėnė qė lista nė Twitter ishte njė listė e konsumatorėve dhe
ishte duke i sjellur dėme prej 2.5 dollarė nga ēdo pėrcjellės gjatė
muajit dhe pėr tetė muaj i solli dėme prej 340,000 dollarė.

PhoneDog Media nuk pranoi qė tė komentonte pėr kėtė
artikull pėrveē kėsaj deklarate: “Ēmimet dhe burimet e investuara nga
PhoneDog Media nė rritjen e pėrcjellėsve, dashamirėsve dhe vetėdijes sė
brendit tė pėrgjithshėm tė vet pėrgjatė mediave shoqėrore janė
thelbėsore dhe merren parasysh si pronė e PhoneDog Media L.L.C. Ne kemi
pėr qėllim qė nė mėnyrė tė ashpėr ta mbrojmė listėn e konsumatorėve dhe
informacionin e besueshėm, pronėn intelektuale, markėn tregtare dhe
brendet tona.”

Kravitz tha qė padia, e paraqitur nė Gjykatėn e
Qarkut nė qarkun jugor tė Kalifornisė, ishte si shpagim pėr kėrkesėn e
tij pėr marrjen e 15% tė pėrfitimeve nga reklamat e faqes pėr shkak tė
pozitės sė tij si njė bashkėpunėtor vetjak dhe pėr shkak tė pozitės sė
tij si video vėzhgues dhe bloger pėr faqen.

Padia do tė mund tė kishte degėzime mė tė gjera se sa nė ndikimin vetėm nė zotėrinė Kravitz dhe ndėrmarrjen.

“Kjo do tė themelonte shembull nė botėn online,
pasi qė lidhet me zotėrimin e llogarive tė mediave shoqėrore,” tha Henry
J. Cittone, i cili ėshtė avokat nga Nju Jorku i cili merret me ēėshtjet
qė kanė tė bėjnė me mbrojtjen e pronės intelektuale. “Ne tashmė kemi
pritur pėr tė parė njė rast tė tillė pasi qė shumė nga klientėt tanė
janė tė shqetėsuar pėr zotėrimin e llogarive tė mediave shoqėrore duke
reklamuar brendin e tyre.”

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi