Projektuesi i iPhone nderohet nga mbretėresha e Britanisė sė Madhe

Shko poshtė

Super Projektuesi i iPhone nderohet nga mbretėresha e Britanisė sė Madhe

Mesazh nga D3M1 prej Sat Dec 31, 2011 4:00 pm


Jonathan Ive, i cili ėshtė projektuesi i
disa nga produktet mė tė suksesshme tė Apple, duke pėrfshirė kėtu iPod
dhe iPhone, ka marrė njė titull kalorėsi nė Ēmimet pėr Vitin e Ri.


Ive, i cili ėshtė zėvendės kryetar i lartė i
dizajnit industrial, ka marrė njė titull kalorėsi nga mbretėresha pėr
“shėrbimet nė dizajn dhe ndėrmarrje”.

“Unė jam fort i vetėdijshėm qė unė pėrfitoj nga njė traditė e mrekullueshme nė MB [Mbretėrinė e Bashkuar] e dizajnimit dhe ndėrtimit.”

“Unė zbulova nė njė moshė tė hershme qė e tėrė ajo
qė kam dashur unė ėshtė tė dizajnoja,” shtoi Ive. “Unė ndjehem mjaft
fatlum qė unė vazhdoj tė jem nė gjendje tė dizajnoj dhe bėj prodhime me
njė grup vėrtet tė shquar kėtu nė Apple.”

44 vjeēari ishte lindur nė Chingford, nė veri tė
Londrės dhe ka studiuar nė Universitetin e Nothumbrias. Ai hyri nė Apple
nė vitin 1992 dhe ka qenė i vendosur qė atėherė nė Kalifroni. Steve
Jobs, i cili u rikthye nė Apple nė vitin 1996, e caktoi nė pozitėn e
tanishme Iven nė vitin 1997.

Ive ka arritur tė bėjė emėr me njė varg tė
dizajnėve tė prodhimeve tė suksesshme, duke filluar me iMac-ėt. Me
rritjen e pasurisė sė ndėrmarrjes, Ive e drejtoi skuadrėn e tij tė
dizajnit nė krijimin e iPod, iPhone, iPad, MacBook Air dhe shumė
prodhimeve tė tjera tė veēanta.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi