Hakerėt me satelit tė vetin

Shko poshtė

Super Hakerėt me satelit tė vetin

Mesazh nga D3M1 prej Tue Jan 03, 2012 10:44 pm


Hakerėt thuhet se janė duke planifikuar tė
luftojnė cenzurėn e internetit duke dėrguar satelitin e tyre komunikues
nė gjithėsi dhe duke zhvilluar njė rrjet tė stacioneve tokėsore pėr t’i
pėrcjellė dhe komunikuar me ta.


Lajmi vjen pasi bota e teknologjisė ėshtė ende duke sfiduar dhe
diskutuar ligjin e propozuar tė cilin shumė po ia kanė frikėn. Sipas BBC News, plani pėr satelit ėshtė diskutuar gjatė Chaos Communication Congress nė Berlin. Ajo po quhet “Hackerspace Global Grid”.

Nėse nuk ju pėlqen ideja e asaj qė hakerėt tė komunikojnė mė mirė,
aktivisti Nick Farr ka thėnė se i vetmi motiv pėr projektin ėshtė
dituria, qė pėrfshin edhe zhvillimin e elektronikave tė reja qė mund tė
mbijetojnė nė gjithėsi, dhe tė lansojnė vetura qė mund t’i dėrgojnė ata
atje.

Juve mund t’ju duket diēka e vėshtirė pėr tė vendosur nė gjithėsi njė
satelit, por hobistėt dhe amatorėt kanė qenė nė gjendje qė gjatė viteve
tė fundit t’i dėrgojnė nė gjithėsi duke shfrytėzuar balonė. Megjithatė,
pa xhepa tė thellė tė agjencive nacionale apo tė kompanive tė mėdha ata
do ta kenė tė vėshtirė pėrcjelljen e pajisjeve.

Pėr t’i vendosur mė mirė satelitėt, grupi gjerman i hakerėve ka
ardhur me idenė e njė lloj GPS’i revers qė mund tė shfrytėzon njė rrjet
tė shpėrndarė tė stacioneve tė lira tokėsore qė mund tė blihen apo
ndėrtohen nga individėt. Kėto stacione do tė ishin nė gjendje tė
saktėsojnė pozitėn e satelitėve nė cilėndo kohė dhe tė pėrmirėsojnė
transmetimin e tė dhėnave nga satelitėt nė tokė.

Skema e diskutuar nga hakerėt pėrcjellė ligjin “Stop Online Piracy
Act” SOPA tė shpalosur nė SHBA, tė cilin e konsiderojnė shumica si
kėrcėnim tė lirisė online. Ashtu siē e thotė Tony Bradley
prej PCworld, ligji ėshtė njė kombinim i lėvizjes pėr tė luftuar
piraterinė e internetit dhe nė fakt tejkalon skajshmėrisht qėllimin e
tij dhe kėrcėnon tė drejtat kushtetuese dhe ligjore tė qytetarėve.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi