Kafjalli kontrollon peshėn

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Kafjalli kontrollon peshėn

Mesazh nga Nora prej Tue Jan 17, 2012 10:14 amSe ngrėnia e kafjallit (shujtės mėngjesore) ėshtė shprehi e shėndoshė, qė moti ekzistojė dėshmitė shkencore.
Shkencėtarėt e New York-ut e kanė provuar kėtė nė njerėzit qė i kanė hulumtuar: ata qė kanė ngrėnė ēdo ditė kafjall, pėr njė vit kanė humbur rreth 15 kilogramė, ndėrsa ata qė e kanė ‘kėrcyer’ shujtėn mėngjesore, nė vend tė truphollėsisė, kanė shtuar kilogramėt e padėshiruar!

Zvogėlimi pėr 5 deri 10 pėr qind e peshės trupore, do t’ju:

• zvogėlojė rrezikun nga vdekja e hershme pėr 20%
• ulė shtypjen e gjakut pėr mė shumė se 10 njėsi
• ulė nivelin e sheqerit pėr 50%
• ulė trigliceridet pėr 30%
• ulė nivelin e kolesterinės pėr 30%
• rritė vetėbesimin dhe sukseset personale pėr 40%

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi