Windows 8 Consumer Preview

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Windows 8 Consumer Preview

Mesazh nga D3M1 prej Fri Feb 10, 2012 10:59 pm


Windows 8 Consumer Preview ėshtė emėrtimi i versionit tė
ardhshėm tė sistemit operativ i cili do tė mund tė testohet publikisht
me 29 shkurt, kur edhe zyrtarisht pėr publikun do tė jetė nė dispozicion
versioni i ri i Windows 8: Consumer Preview.
Versioni i ri
testues i Windows 8 pėrndryshe nuk do tė bart etiketėn “beta”, por
gjithsesi ende do tė jetė produkt i papėrfunduar i cili shėrben
kryesisht pėr testim. Nė krahasim me Developer Preview, Windows 8
Consumer Preview bazohet sipas tė gjitha gjasave nė buildin 8220 ose
ndonjė mė tė ri dhe sjell disa ndryshime, prej tė cilave mė evidente do
tė jetė mungesa e butonit Start. Edhe pse aty nuk do tė jetė butoni
Start, funksionaliteti ende do tė jetė nė dispozicion me shtypjen e
tastit Win nė tastierė ose me lėvizjen e miut nė skajin e poshtėm tė
majtė tė ekranit. Pėrveē largimit tė butonit Start, arrin edhe seti i ri
i ikonave, seti i ri i prapavijave pėr faqen fillestare Metro,
shkurtesat e reja tė Charm barit, propozimi i ri pėr menynė Apps,
radhitja e re e Ribbonit dhe tastiera e re pėr pajisjet touch, por edhe
shitorja nė tė cilėn nė tė ardhmen do tė blihen aplikacionet Metro.

Krahas ndryshimeve tė pėrmendura, pritet qėndrueshmėria mė e madhe e
sistemit dhe mė pak probleme dhe bug tė cilėt janė hasur nė versionin
Developer Preview dhe nė pėrgjithėsi njė pėrvojė mė komplete dhe mė e
kėndshme, mė afėr asaj qė mund tė pritet nė versionin final. Windows 8
ėshtė njė version shumė i rėndėsishėm pėr Microsoft dhe pritet tė jenė
themel i platformės moderne Metro, filozofisė sė dizajnit dhe ndėrfaqes
pėr shfrytėzues qė do tė unifikoj tėrė ekosistemin, telefonat e menēur,
tabletėt dhe kompjuterėt klasik. /

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi