Braktis tė shoqin natėn e martesės, nuk kishte WC nė shtėpi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Braktis tė shoqin natėn e martesės, nuk kishte WC nė shtėpi

Mesazh nga Usa prej Sun Feb 26, 2012 9:21 pm



Njė nuse nė Indi e ka braktisur tė shoqin qė natėn e parė tė martesės, kur vuri re se shtėpia e tij nuk kishte tualet.

Mund tė duket si njė ngjarje qė nuk pėrbėn lajm, por agjencia IANS ka gjetur rastin pėr tė theksuar gjestin e nuses Anita Bai si njė rebelim me domethėnie tė thellė sociale.

Arratisja e nuses indiane ka zgjuar njė lėvizje tė vėrtetė popullore nė zonėn e shtetit jugor Madhya Pradesh, ku edhe sot praktikohet zakoni mesjetar i kryerjes sė nevojave personale nė natyrė, njė praktikė e ndjekur nga 660 milionė indianė e qė ka pasur pasoja nė higjenėn publike dhe dinjitetin femėror.

Duke refuzuar kėtė praktikė mesjetare, Anita ėshtė kthyer nė njė heroinė kombėtare dhe personazh nė mediat indiane.

Njė organizatė joqeveritare, Sulabh International, i ka dhėnė asaj njė ēmim prej 500 mijė rupi (7700 euro), njė shifėr e madhe pėr mjerimin nė fshatrat indiane.

Asaj i ėshtė dorėzuar personalisht ky ēmim nė Nju Delhi nga Bindeshwar Pathak, njė mjek qė prej 40 vjetėsh lufton pėr tė instaluar kulturėn e WC-sė brenda nė shtėpi, si njė instrument efektiv pėr tė parandaluar sėmundjet, por edhe pėr tė mbrojtur dinjitetin e femrave.

Gjesti i Anitės duket se nuk ka shėrbyer vetėm pėr tė sensibilizuar opinionin publik, por ka detyruar edhe dhėndrin tė kėrkojė njė kredi pėr tė ndėrtuar njė WC brenda shtėpisė, njė “modė” e re qė ėshtė ndjekur edhe nga shumė familje tė tjera.

avatar
Usa
i/e Perjashtuar
i/e  Perjashtuar

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 22
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 26/02/2012

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi