Firefox 11 vjen me diēka pėr tė gjithė

Shko poshtė

Super Firefox 11 vjen me diēka pėr tė gjithė

Mesazh nga D3M1 prej Tue Mar 20, 2012 11:05 pmVersioni i ri i radhės i shfletuesit
Firefox vjen me diēka pėr ēdokėnd. Zhvilluesit do tė marrin njė vegėl tė
re pėr 3D pėr tė virtualizuar kodin drejtpėrdrejt nė ueb, ndėrsa
mundėsia pėr sinkronizim tė shtojcave pėrfshin mė tepėr se sa vetėm
zhvilluesit.

Mundėsia pėr sinkronizim tė shtojcave dhe dy
vegla tė reja pėr zhvillues janė gjėrat kryesore qė pėrfshihen nė
lėshimin gjatė e versionit 11 tė shfletuesit Firefox. Versioni i
qėndureshėm i shfletuesit qė mund tė shkarkohet tani, Firefox 11 (shkarkoni kėtu pėr Windows , Mac dhe Linux)
ua mundėson qė t’i pėrdorni tė njėjtat shtojca (ang. add-ons) pėrgjatė
shumė desktopėve. Teksa kjo mundėsi ka qenė e mundshme nė Google Chrome
qė nga fundi i vitit 2010, futja e kėsaj mundėsie ka qenė e pabarabartė.
Do tė ishte interesante tė shihet se si Firefox arrin ta bėjė kėtė gjė.
Ju mund ta bėni sinkronizimin e shtojcave nga tabi Sync nė dritaren
Options.

Njė pėrfaqėsues nga Mozilla i tregoi CNET qė nuk do
tė ketė gjatė ditės sė djeshme ndonjė pėrditėsim madhor pėr versionin
pėr Android tė Firefoxit. Megjithėse versioni pėr celularė i shfletuesit
ka qenė nė tė njėjtin qark prej gjashtė javėve tė lėshimit tė versionit
pėr desktop, vendimi i Mozilla pėr ta ndėrruar nė njė ndėrfaqe mė
autoktone pėr Android e ka penguar lėshimin e pėrditėsimit qė nga muaji
janar. Sė bashku me mundėsinė pėr sinkronizim tė shtojcave, Firefox tani
i bėn vetvetiu tė pėrshtatshme shumicėn e shtojcave.

Firefox 11 shton gjithashtu dy opsione tė reja nė
shiritin e veglave tė zhvilluesve. Opsioni i parė, qė veē u cek mė
lart, ka tė bėjė me mundėsinė pėr shikimin nė 3D tė faqes dhe ky opsion
ėshtė quajtur Tilt. Pėr
dallim nga “View Source”, Tilst ėshtė njė mundėsi e fuqizuar me WebGL qė
paraqet dukjen e njė kodi tė papėrpunuar ngjashėm sikurse qė do ta
shohė publike kur tė dalė drejtpėrdrejt nė faqe. Mozilla thotė qė kjo do
tė ndihmojė nė paraqitjen e lidhjes nė mes tė pėrvojės nė faqe dhe
kodit.

Tilt mund tė lėshohet duke zgjedhur 3D nė View nė Page Inspector.

Ju mund ta lexoni lėshimin e plotė nga Mozilla duke klikuar kėtu.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi