Kasperski: Apple ėshtė 10 vite pas Microsoft

Shko poshtė

Super Kasperski: Apple ėshtė 10 vite pas Microsoft

Mesazh nga D3M1 prej Wed May 02, 2012 10:52 am


Edhe pse Apple regullisht lėvdrohet se sistemi operativ i tyre ėshtė plotėsisht i sigurt, Kaspersky Labs nuk mendon ashtu.

“Mendoj se 10 vite jan pas Microsoft kur flasim pėr siguri. Pėr shum
vite flas qė nė aspektin e siguris nuk ka ndonjė dallim thelbėsor mes
Windows dhe Mac. Gjithmon ėshtė e mundur tė zhvillohet virus pėr Mac.”
tha Eugene Kaspersky nė njė intervist pėr Computer Business Review.

Ėshtė e njohur sė fundi tashmė disa javė se Apple ndodhet nė sytė e
publikut pėrshkak tė virusit i cili nė kompjuterėt e tyre kishte
“mbledhur” tė dhėna pėr shum pėrdorues tė Mac OS X, mė sakt 600.000 PC
tė infektuar.

Kasperski nuk ju beson shum kėtyre kompanive pėr siguri tė cilėt
thonė se ky virus ka infektuar 550.000-600.000 pėrdorues, kurse tha se
kjo shifėr ėshtė shum mė e vogėl diku 30.000 kompjuter.

Dėshmi se Apple ėshtė e shqetėsuar pėr sigurinė e pėrdoruesve tė saj e
konfirmon fakti se nė versionet e fundit tė Mac OS X kishte integruar
antivirusin e quajtur xProduct, kurse nė verzionin e fundit tė sistemit
operativ kishte lansuar edhe Gatekeeper.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi