Faktet e reja per racen njerezore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Faktet e reja per racen njerezore

Mesazh nga D3M1 prej Thu May 31, 2012 12:49 pm


Shkencėtarėt thonė se njė specie krejt e veēantė njerėzore
ėshtė zbuluar kohėt e fundit, si dhe vetė lloji i saj ėshtė emėruar e
pėrcaktuar me gjetjen e eshtrave tė saj.


Gjetjet tregojnė se kjo specie jetonte nė Siberi. Kjo lloj specie
njerėzore ka bashkekzistuar nė kohė dhe me racėn e sotme njerėzore,
madje po sipas shkencėtarėve, ajo ėshtė “kryqėzuar” edhe me racėn e
njeriut modern.

Kjo racė e lashtė njerėzore ėshtė pagėzuar “Denisovans”, njerėz kėta
qė jetonin nėpėr shpella nė Siberi, ku u gjetėn realisht dhe eshtrat e
tyre nga arkeologėt.

Ka gjithashtu dėshmi qė tregon se kjo popullsi ishte mjaft e pėrhapur
nė Evropė – Azi. Njė studim i publikuar nė revistėn “Nature” tregon se
Denisovans kanė bashkėjetuar me llojin tjetėr tė hershėm njerėzor
Neanderthals. Gjithashtu, nė kėtė studim vėrtetohet dhe kryqėzimi midis
dy llojeve tė racave njerėzore tė hershme midis tyre, rreth 50 000 vjet
mė parė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi