Kosova nuk i di kufijtė e vet

Shko poshtė

Super Kosova nuk i di kufijtė e vet

Mesazh nga GentleMan prej Sun Jul 19, 2009 8:33 pm


Vija kufitare e shtetit tė Kosovės nuk ėshtė e shėnuar dhe nuk dihen saktė kufijtė me asnjėrin shtet fqinj, ndėrsa institucioneve tė Kosovės nuk u bėhet vonė pėr definimin dhe shėnimin e vijės kufitare me asnjėrin nga shtetet fqinje, pėrderisa shtetasit kosovarė nė brezin kufitar ēdo ditė pėrballen me autoritetet e disa prej vendeve fqinje qė i konsiderojnė ato territore si tė vetat, shkruan e pėrditshmja "Koha Ditore".
Procesi i demarkacionit nuk ka pėrfunduar as me Maqedoninė, ndėrsa gazeta shkruan se sipas kryetarit tė Grupit pėr demarkacion, Behar Selimi, i cili njėherit ėshtė edhe shef i Policisė kufitare, ka mbetur edhe rreth 2% e vijės kufitare pa u definuar dhe kjo pritet tė ndodhė shumė shpejt.

Pėrveē me Maqedoninė, vija kufitare e Kosovės ėshtė e padefinuar edhe me Shqipėrinė, Malin e Zi dhe Serbinė. Sipas Selimit, me Shqipėrinė dihet pėrafėrsisht vija kufitare, mirėpo problematike mbetet vija kufitare me Malin e Zi dhe me Serbinė, ku pėr shkak tė paqartėsive shpesh janė paraqitur probleme mes banorėve tė zonave kufitare dhe autoriteteve kufitare.

Nga ana tjetėr, Qeveria e Kosovės, sipas zėdhėnėsit Memli Krasniqi, nuk e ka fare nė agjendė sanimin e gjendjes dhe shmangien e konflikteve. Duke thėnė se ēėshtja e kufijve ėshtė pjesė teknike dhe me demarkacion do tė rregullohet, Krasniqi nuk ka folur pėr afate apo pėr punėn qė ėshtė duke bėrė Qeveria nė kėtė drejtim.

“Kufijtė janė tė definuar dhe tė njohur ndėrkombėtarisht, kėshtu qė pjesa teknike me demarkacion do tė ndodhė edhe me Shqipėrinė, edhe me Malin e Zi, e nė tė ardhmen edhe me Serbinė. Vija me Serbinė ekziston, ėshtė definuar shumė mė herėt, me siguri qė ka pjesė qė duhet tė definohen, por nuk mundemi tė bėjmė proces me Serbinė kur Serbia nuk na pranon si shtet”, ėshtė shprehur Krasniqi.

As KFOR-i nuk ėshtė prononcuar pėr ēėshtjen e kufijve, ndėrsa edhe faktorėt tjerė ndėrkombėtarė nė Kosovė, EULEX dhe ICO, janė tė distancuar sa i pėrket demarkacionit me shtetet fqinje. /KohaDitore

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi