EULEX hedh poshtė deklarimet e Beogradit

Shko poshtė

Super EULEX hedh poshtė deklarimet e Beogradit

Mesazh nga GentleMan prej Tue Jul 21, 2009 4:03 pm


EULEX-si hedh poshtė deklarimet e Beogradit se nuk ka nisma pėr bisedime me Prishtinėn. Shefi i Zyrės pėr informim i kėtij misioni, Christophe Lamfalussy tha tė martėn se mund tė thuhet se bisedimet teknike kanė filluar qė nė muajin mars, me vizitėn e shefit tė EULEX-it Yves de Kermabon nė Beograd.
“Po ne kemi bisedime qė nga marsi, kur shefi i EULEX-it, Yves de Kermabon, ka shkuar ne Beograd. Ajo ka qenė njė nisje e njė numri tė bisedimeve pėr ēėshtje teknike ne nivel tė komponentėve te cilat janė, doganat, drejtėsia dhe policia. Ne jemi nė fazė tė vazhdimit tė kėtyre bisedimeve, nė ēėshtje tė ndryshme dhe ne do tė dėshironim tė nėnshkruanim tri protokolle pėr doganat, drejtėsi dhe polici me Beogradin", ka thėnė Lamfalussy pėr Radio Kosovėn.

Zyrtarė tė EULEX-it ka thėnė se paraprakisht i kanė njoftuar edhe autoritet e Prishtinės pėr kėto kontakte me Beogradin.

Ndėrkaq, Sllobodan Homen, sekretar i shtetit nė Ministrinė serbe tė Drejtėsisė, ka pėrgėnjeshtruar kėto bisedime duke thėnė se para fillimit tė bisedimeve Beogradi kėrkon nga EULEX-i qė tė japė pėrgjigje nė disa ēėshtje thelbėsore.

"Para sė gjithash, cilat dispozita do tė zbatohen nė gjykata, ato qė vlejnė nė Serbi, tė UNMIK-ut, ato tė cilat janė aplikuara deri nė vitin 1999 apo eventualisht dispozitat e qeverisė sė Kosovės, gjė qė pėr ne ėshtė plotėsisht e papranueshme", ka thėnė Homen.

Zyrtarė tė EULEX-it kanė pranuar se funksionalizimi i plotė i doganave dhe kthimi i gjyqtarėve vendės nė veri nuk mund tė bėhet pa marrėveshje me Beogradin

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi