Vizat. Pėrjashtimi i Kosovės ėshtė pėr keqardhje

Shko poshtė

Super Vizat. Pėrjashtimi i Kosovės ėshtė pėr keqardhje

Mesazh nga GentleMan prej Wed Jul 22, 2009 1:16 pm


Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, nė njė intervistė pėr gazetėn gjermane “Tageszeitung”, duke folur pėr politikėn e BE-sė, ka kritikuar vendimin e Komisionit Evropian, i cili ka propozuar liberalizimin e regjimit tė vizave vetėm pėr Maqedoninė, Serbinė dhe Malin e Zi.
I pyetur sesi e sheh kėtė problem nė raport me Kosovėn, presidenti Sejdiu ka shprehur keqardhje, duke thėnė se nė Kosovė ekziston “njė situatė e veēantė”.

“Me tė vėrtetė ėshtė pėr keqardhje qė Kosova ėshtė pėrjashtuar nga procesi i liberalizimit tė vizave. Por mendoj se ekziston mundėsia qė edhe ne tė pėrfshihemi nė kėtė proces. Edhe pse jemi njė shtet i ri, ne kemi arritur tė vendosim kornizat ligjore tė cilat u pėrgjigjen standardeve evropiane tė BE-sė dhe pėrpjekjet tona nė kėtė kuptim po vazhdojnė", ėshtė shprehur Sejdiu.

Nė konstatimin e gazetės se si serbėt mund tė udhėtojnė nė BE, e tė tjerėt jo dhe se kjo ka zemėruar viktimat dhe shumė qytetarė tė Kosovės, Sejdiu theksoi se “shumė njerėz e konsiderojnė tė padrejtė qė BE ka mbėshtetur Serbinė nė kėtė mėnyrė, me gjithė faktin se Serbia ka qenė ajo qė ėshtė pėrgjegjėse pėr shkatėrrimin e rajonit komplet nė dekadėn e fundit, dhe me gjithė faktin se ende mbron tė arratisurit e Hagės dhe nė kėtė mėnyrė shpėrfill kėrkesat thelbėsore tė BE-sė”.

Presidenti i Kosovės e konsideron pozitive qė tėrė rajoni tė pėrfshihet nė integrimet evropiane si dhe tė vlejė liberalizimi i vizave pėr tė gjithė.

"Bėrja e dallimeve mes vendeve tė rajonit shkakton probleme. Ne nuk do tė mbėshtesim integrimin e Serbisė nė BE gjithnjė derisa ajo nė mėnyrė irracionale i qaset ēėshtjeve. Por ne mbėshtesim pranimin e Serbisė nė BE nėse Bashkimi merr njė qėndrim tė caktuar ndaj kėtij vendi dhe sillet nė pajtim me tė. Serbia nuk mund tė pėrfitojė nga BE-ja dhe nė tė njėjtėn kohė vazhdimisht bėn probleme nė rajon. Ėshtė e padrejtė qė BE nė kėtė rast i dha Serbisė njė mbėshtetje aq tė madhe, ndėrsa nuk kėrkoi nga Beogradi qė pėrfundimisht t'i japė fund politikės sė saj tė minimit tė Kosovės", ėshtė shprehur Sejdiu.

I pyetur nėse Serbia duhet tė pranohet nė BE vetėm pasi tė ketė njohur pavarėsinė e Kosovės, presidenti Sejdiu tha se beson qė pikėrisht pėr Serbinė do tė ishte mė mirė sikur tė njihte Kosovėn.

"Rrota e historisė nuk mund tė kthehet prapa, dhe nė nivel ndėrkombėtar nuk vėrhet vullneti qė statusi i tanishėm tė vihet nė dyshim. Serbia mė herėt e ka pushtuar Kosovėn nė mėnyrė tė padrejtė, kjo ėshtė njė e vėrtetė historike", ka thėnė Sejdiu nė kėtė intervistė pėr gazetėn gjermane “Tageszeitung“. /Qendra pėr Informim e Kosovės/

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi