Kuēi i kėrkon “llogari” EULEX-it

Shko poshtė

Super Kuēi i kėrkon “llogari” EULEX-it

Mesazh nga GentleMan prej Thu Jul 23, 2009 2:22 am


Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka bėrė tė ditur se ėshtė njoftuar nga shefi i EULEX-it Yves De Kermabo se nuk po zhvillohen kurrfarė bisedimesh ndėrmjet EULEX-it dhe autoriteteve tė Serbisė mbi Protokollet e Policisė, Drejtėsisė, dhe Doganave.
Kuēi – siē bėn tė ditur RTK - tha se sot e ka ftuar nė njė takim tė veēantė shefin e EULEX-it dhe ka marrė garanci se misioni qė ai drejton nuk ka tė drejtė pėr negociata.

“Sot e kam ftuar nė njė takim tė veēantė zotin Kermabo pėr t’i dhėnė sqarimet e duhura. Ai mė ka garantuar se EULEX-i nuk ka bėrė dhe nuk ka tė drejtė tė bėjė negociata nė emėr tė institucioneve tė Kosovės. Ajo qė duhet tė them ėshtė se pėr Kosovėn vendosin institucionet legjitime tė zgjedhura nga qytetarėt”, ka theksuar zv/kryeministri Kuēi.

Kuēi tha se bashkėpunimi me EULEX-it ėshtė i mirė dhe ēdo gjė tjetėr jashtė kėtij bashkėpunimi ėshtė i papranueshėm pėr institucionet e Kosovės. Megjithatė zėvendėskryeministri Kuēi tha se pėr aktivitetet e EULEX-it nesėr do tė njoftohen nė detaje gjatė takimit tė grupit punues pėr rendin dhe ligjin.

Kuēi i dėrgon letėr Kermabos

Zėvendėskryeministri i Republikės sė Kosovės, Hajredin Kuēi i ka dėrguar njė letėr shefit tė Misionit tė EULEX-it nė Kosovė, Yves de Kermabon, lidhur me disa shkrime tė publikuara nė gazetat e pėrditshme vendore pėr diskutimet qė po zhvillon Misioni EULEX me Serbinė mbi Protokollet e Policisė, Drejtėsisė, dhe Doganave.

Nė letrėn dėrguar de Kermabon, Kuēi i bėn me dije atij ta ketė parasysh se ai nuk i ka parė draftet e kėtyre protokolleve dhe nuk ka qenė i informuar zyrtarisht nga Misioni i EULEX-it qė diskutime tė tilla janė zhvilluar me institucionet e Kosovės.

“Veē kėsaj, unė jam i sigurt qė ju do tė jeni nė dakord qė Kosova duhet tė jetė plotėsisht e informuar lidhur me ēdo diskutim qė zhvillon Misioni i EULEX-it me shtetin e Serbisė lidhur me Kosovėn”, thekson nė letrėn e tij Kuēi.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi