Nj 9 vjear - rasti i par i prekur me A/H1N1

Shko posht

Super Nj 9 vjear - rasti i par i prekur me A/H1N1

Mesazh nga GentleMan prej Tue Jul 28, 2009 2:35 am


Ministria e Shndetsis ka konfirmuar rastin e par t t prekurit me gripin e derrit n Kosov. Sipas ksaj ministrie nga rastet e dyshuara e q jan drguar pr analiza laboratorike nga Organizata Botrore e Shndetsis, rezulton se njri person 9-vjear sht i infektuar me virusin H1N1.
I infektuari ka ardhur nga Londra, dhe nga t dhnat e deritashme mjeksore gjendja e tij sht e mir.

Ministri i Shndetsis, Alush Gashi ka br t ditur se familja e t infektuarit nuk sht e prekur nga virusi.

Kosovari ka lindur n Londr, dhe sht nisur pr tu kthyer n Kosov, pasi q shkolla e tij ishte mbyllur pr shkak t prekjes s shum fmijve nga virusi.

Ai sht ndjer keq gjat ardhjes pr n Kosov, n Aeroportin e Budapestit. Autoritetet atje i kan br thirrje q t vizitoj autoritetet mjeksore n destionacionin final.

Pasi ka ardhur n Kosov ka qndruar i shtrir n spital pr rreth nj jav, dhe pas drgimit t mostrave pr analiza ka rezultuar se sht i prekur me virusin.

Ministri Gashi ka br t ditur se ka doza t mjaftueshme t barit Tamiflu, q prdoret kundr virusit. /ktv/

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :) :)
Rregullorja e Staffit / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legends
Web-Master
The LegendsWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e antarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi