Edhe dy raste tė dyshuara me gripin e derrave

Shko poshtė

Super Edhe dy raste tė dyshuara me gripin e derrave

Mesazh nga GentleMan prej Thu Jul 30, 2009 12:56 pm


Dyshohet edhe pėr dy raste tė tė infektuarve me virusin A/H1N1, deklaroi pėrfaqėsuesi i Institutit Kombėtar tė Shėndetit Publik, Isuf Dedushaj.
Zyrtarėt e Ministrisė se Shėndetėsisė thonė se ka rritje tė rasteve tė cilėt po i nėnshtrohen kontrolleve mjekėsore pėr ekzaminim

Tė dy rastet, te tė cilat janė marrė analizat pėr verifikim janė bashkatdhetarė tė cilėt kanė ardhur pėr pushime nė Kosovė.

Drejtori i Departamentit tė informimit Faik Hoti, theksoi se nė Kosovė po vėrehet njė rritje e numrit tė qytetarėve tė cilėt po u nėnshtrohen kontrolleve mjekėsore pėr gripin e derrit.

Epidemiologu Dedushaj, informon se ka raste tė reja tė cilėt dyshohen pėr gripin e derrit, e qė janė nė prije tė rezultateve dhe se ende nuk ka tė dyshuar qė jetojnė nė Kosovė.

Hoti nė anėn tjetėr theksoi se Ministria e Shėndetėsisė, po vepron nė bazė tė rekomandimeve tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė.

Ministria e Shėndetėsisė, vazhdimisht apelon tė qytetarėt, se Kosova ėshtė mirė e pėrgatitur me doza tė Tamiflus dhe se kėto doza do tė jepen falas pėr personat e prekur nga ky virus

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi