Decentralizimi vazhdon nė vitin 2010

Shko poshtė

Super Decentralizimi vazhdon nė vitin 2010

Mesazh nga GentleMan prej Fri Jul 31, 2009 11:09 am


Shefi pėr informim nė Zyrėn e ICO-s, Andy McGuffie – zyrė e cila bashkė me Qeverinė e Kosovės ėshtė duke punuar nė zbatimin e decentralizmit nė Kosovė sipas planit tė Martti Ahtisaarit – ka deklaruar se, sipas planit tė grupit ndėrministror pėr decentralizim, ky proces do tė vazhdojė nė vitin 2010.
McGuffie, nė njė intervistė pėr gazetėn “Danas”, ka shpjeguar se procesi i bartjes sė kompetencave nė komuna bazohet nė vlera evropiane dhe ka tė bėjė me tė gjitha komunat nė Kosovė.

Ai ka thėnė se pėrqendrimi mė i madh ėshtė te ēėshtja e formimit tė pesė komunave tė reja dhe zgjerimit tė njė komune ekzistuese. Sipas McGuffiet, qėllimi ėshtė qė ato tė formohen nė mėnyrė kualitative dhe tė qėndrueshme – dhe jo sa pėr t’i pėrmbushur afatet.

“Momentalisht ndodhemi nė fazėn e bisedimeve me kandidatėt pėr ekipet pėrgatitore tė komunave. Njė ekip tashmė ėshtė emėruar, pėr komunėn e Kllokotit. Shpejtėsia e pėrparimit nė krijimin e komunave tė reja do tė varet nga secili ekip veē e veē, sikurse edhe nga kushtet nė terren”, ka thėnė ai.

I pyetur ndėrkaq, se si e sheh ICO propozimin e Beogradit qė zbatimi i decentralizimit tė bėhet nga ndonjė organizatė neutrale ndaj statusit tė Kosovės – dhe tė hiqet dorė nga Plani i Ahtisaarit si dhe tė gjendet njė zgjidhje e re? – McGuffie ėshtė pėrgjigjur shkurt dhe qartė: “Ky opsion nuk ekziston

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi