Shqipėria merr 240 milionė euro pėr anėtarėsim nė BE

Shko poshtė

Super Shqipėria merr 240 milionė euro pėr anėtarėsim nė BE

Mesazh nga GentleMan prej Sat Aug 01, 2009 5:16 pm


Komisioni Evropian miratoi ndihmėn financiare qė do tė jepet pėr Shqipėrinė nė kuadėr tė mbėshtetjes tė para-anėtarėsimit nė fusha tė caktuara ndėrhyrjeje duke synuar pėrgatitjen e vendit pėr anėtarėsim nė BE.

Pėr periudhėn 2009-2011 Shqipėria do tė pėrfitojė nė formė grantesh nga buxheti evropian 269.4 milionė euro ku pjesa mė e madhe 237.9 milionė euro ėshtė Ndihmė pėr Tranzicionin dhe Ngritjen e Institucioneve kurse pjesa tjetėr 31.5 milionė euro shkon pėr Bashkėpunimin Ndėrkufitar.

Mė specifikisht, sa i takon drejtimit tė parė, fushat kryesore tė ndėrhyrjes nė kuadėr tė kėrkesave politike do tė jenė reforma e administratės publike, reforma e gjyqėsorit dhe policisė, lufta kundėr korrupsionit. Po ashtu, janė parashikuar fonde pėr zhvillimin e medias, inkurajimin e pėrfshirjes shoqėrore dhe ekonomike tė pakicave dhe grupeve nė nevojė, si edhe dialogun me shoqėrinė civile.

Kėto financime synojnė ta ndihmojnė Shqipėrinė tė arrijė standardet e BE-sė nė fushat e tregut tė brendshėm, drejtėsisė, lirisė dhe sigurisė. Vėmendje e veēantė do t'i kushtohet bujqėsisė dhe zhvillimit rural, zhvillimit rajonal, mjedisit, mbrojtjes sė konsumatorit, transportit dhe energjisė.

Pjesa e dytė e ndihmės qė shkon pėr ‘Bashkėpunimin Ndėrkufitar’ do tė merret me veprimtaritė ndėrkufitare mes Shqipėrisė dhe vendeve anėtare tė BE-sė si edhe me vende tė tjera kandidate apo potencialisht kandidate.

Financimi do tė mbėshtesė veprimtari tė tilla si: zhvillimin e marrėdhėnieve ekonomike, shoqėrore dhe mjedisore tė zonave kufitare; adresimi i sfidave tė pėrbashkėta sidomos nė fushat e mjedisit, shėndetit publik dhe zhvillimit; dhe inkurajimi i veprimtarive mes OJQ-ve dhe autoriteteve lokale

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi