Vija kufitare Maqedoni-Kosovė po ecėn sipas parashikimeve

Shko poshtė

Super Vija kufitare Maqedoni-Kosovė po ecėn sipas parashikimeve

Mesazh nga Lordi prej Thu Aug 06, 2009 9:11 am


Shėnimi i vijės kufitare mes Maqedonisė dhe Kosovės po ecėn sipas parashikimeve dhe nė pėrputhje me planin e ish-presidentit Martti Ahtisaari. Kėshtu deklaroi pėr televizionin Alsat zv/kryeministri i Maqedonisė Abdylaqim Ademi, duke shtuar se qeveria ėshtė e gatshme qė pas pėrfundimit tė ēėshtjeve teknike tė vendosė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn.
“Edhe pa vendosur marrėdhėnie diplomatike ne kemi marrėdhėnie, kėmbim tregtar, por edhe marrėdhėnie politike, kulturore e kėshtu me radhė. Deri mė tani po zhvillohen bisedime nė nivel teknik nėpėr tė gjitha ministritė me qėllim qė tė pėrgatiten edhe marrėveshjet pėr bashkėpunim nė sferat tjera dhe nė momentin kur do tė vendosen marrėdhėniet diplomatike tė nėnshkruhen edhe kėto marrėveshje, dhe Maqedonia dhe Kosova tė thellojnė bashkėpunimin nė tė gjitha sferat”, tha Ademi.

Zv/kryeministri Ademi tha se vendosja e marrėdhėnieve diplomatike me Kosovėn, si dhe bashkėpunimi rajonal do tė kontribuojnė nė integrimin evropian tė tė dyja vendeve. “Unė mendoj se vendosja e marrėdhėnieve diplomatike do tė kontribuojė nė bashkėpunimin dhe thellimin e bashkėpunimit mes dy vendeve dhe dy popujve, dhe do ta pėrmirėsoj imazhin e tė dyja vendeve, edhe pėr Kosovėn edhe Maqedoninė, pėrsa i takon posteve fqinjėsore, sepse BE dhe NATO gjithmonė kėtė e potencojnė si kusht e dhe pėr integrim por edhe si kusht pėr bashkėpunim rajonal. Prandaj shpresoj se kėto marrėdhėnie do tė vendosen shpejtė dhe do tė jenė nė favor tė tė dyja vendeve dhe nė favor tė rajonit”, vijoi Ademi.

Maqedonia ka njohur pavarėsinė e Kosovės nė tetor tė vitit tė kaluar, por vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike i ka kushtėzuar me pėrfundimin e procesit tė shėnimit tė vijės kufitare.

Lordi
Co-Adm Legend
Besa-Bess
Co-Adm LegendBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1030
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi