Gripi i derrit nė Kosovė - gjashtė persona tė infektuar

Shko poshtė

Super Gripi i derrit nė Kosovė - gjashtė persona tė infektuar

Mesazh nga GentleMan prej Sat Aug 08, 2009 4:25 pm


Nga gjithsej 10 raste tė dyshimta tė gripit tė ri A H1N1 nė Kosovė – pėrfshirė kėtu periudhėn kohore prej 15 korrikut 2009 e deri mė sot – tė cilat janė raportuar nga Ministria e Shėndetėsisė e Republikės sė Kosovės, respektivisht Instituti Kombėtar i Shėndetėsisė Publike (IKSHP), 6 raste kanė rezultuar pozitive, pra ėshtė konfirmuar prania e virusit A H1N1.
Nga 10 rastet e dyshimta tė gripit tė ri A H1N1 dy prej kėtyre rasteve kanė qenė tė konfirmuara me laborator si raste pozitive nė virusin H1N1 (njėri rast i ardhur nė Kosovė nga Londra, kurse tjetri nga Irlanda). 3 raste tė tjera kanė qenė klinikisht negative, 1 rast tjetėr- laborator negativ, ndėrkohė qė 4 raste tė tjera (3 mė parė dhe rasti i fundit, i evidentuar si i dyshimtė mė 6 gusht) janė trajtuar si raste nė mbikėqyrje dhe nė pritje tė analizave tė mostrave tė marra, tė cilat gjatė ditės sė premte (7 gusht), janė dėrguar pėr analiza nė laboratorin e certifikuar referent nga OBSh-ja, nė Shkup.

Drejtori i IKShP-sė, Naser Ramadani, ka konfirmuar se mbrėmė kanė marrė rezultatet e kėtyre 4 rasteve dhe qė tė katėrtat janė pozitive (konfirmohet prania e virusit A H1N1).

Me kėto katėr raste, numri i personave tė konfirmuar si pozitiv pėr virusin A H1N1 nė Kosovė arrin nė 6 gjithsej, qė prej 15 korrikut 2009 kur ėshtė lajmėruar rast i parė si i dyshimtė, apo prej 27 korrikut 2009, kur nė Kosovė ėshtė konfirmuar rasti i parė me Gripin A H1N1.

Tre prej personave tė konfirmuar tė premten si H1N1 pozitiv para disa ditėsh janė lėshuar nė shtėpi pas tretmanit mjekėsor nė Klinikėn Infektive dhe gjendjes shumė tė mirė shėndetėsore, ndėrsa rast i fundit i paraqitur nė Klinikėn Infektive si i dyshimtė mė 6 gusht dhe i konfirmuar sė fundi si pozitiv, ėshtė duke u trajtuar nė kėtė klinikė dhe gjendja shėndetėsore e kėtij pacienti, gjithashtu, paraqitet e mirė, thuhet nė njė komunikatė tė Ministrisė sė Shėndetėsisė.

Sipas komunikatės, bėhet e ditur se bėhet fjalė pėr njė person, qė ka qenė nė kontakt me personin e konfirmuar pozitiv, pas kthimit nga Irlanda. Pacienti ėshtė hospitalizuar dhe gjendja shėndetėsore e tij ėshtė shumė e mirė.

MSH, IKSHP, Klinika Infektive dhe Zyra e OBSH-sė nė Prishtinė, u kanė bėrė thirrje qytetarėve qė tė jenė tė qetė dhe tė kujdesshėm dhe i sigurojnė ata se gjendja epidemiologjike, pavarėsisht regjistrimit tė rasteve tė reja tė dyshimta dhe tė konfirmuara me virusin A H1N1 ėshtė nėn kontroll dhe fakti qė gjendja shėndetėsore e tė prekurve nga ky virus ėshtė pėrmirėsuar dhe ka shkuar mirė, flet se njė menaxhim i mirė i rasteve ėshtė shumė i mundur dhe edhe ky grip mund tė pėrballohet sikurse gripi sezonal.

Ndėrkohė, Ministria e Shėndetėsisė ka rikujtuar edhe njė herė se po zbatohen me pėrpikėri tė gjitha masat e rekomanduara nga OBSH-ja pėr pandeminė e gripit dhe Plani i aksionit i IKSHP-sė dhe nė kėtė kuadėr, nuk ka nevojė pėr panik, pasi qė, Kosova posedon medikamentet dhe kapacitetet e duhura fizike e profesionale, pėr t’u ballafaquar me situatėn, me tė cilėn po menaxhon nė mėnyrė shumė tė kujdesshme me sukses

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi