SHBA-tė kundėr ndarjes sė Kosovės

Shko poshtė

Super SHBA-tė kundėr ndarjes sė Kosovės

Mesazh nga GentleMan prej Sat Aug 08, 2009 6:14 pm


Njė zėdhėnės i Departamentit Amerikan tė Shtetit ka deklaruar pėr RTK-nė se SHBA-tė mbėshtesin kufijtė ekzistues dhe janė kundėr ēfarėdo lloj ndarje tė territorit tė Kosovės.
I pyetur se a kishte ndonjė koment zyrtar nga administrata e tashme rreth idesė sė shkėmbimit tė territoreve midis Kosovės dhe Serbisė, njė ide kjo e ringjallur si deklaratė nga kongresisti republikan, Dana Rohrabacher, zėdhėnėsi nė Departamentin e Shtetit tha se qėndrimi amerikan rreth Kosovės nuk ka ndryshuar, ndėrsa shtoi se nuk e kishte transkriptin e deklaratės dhe si rrjedhojė nuk mund ta komentonte atė.

“Mund t'u them se politika jonė ėshtė e pandryshuar”, tha pėr RTK-nė, Mark Toner, zėdhėnės i Byrosė pėr Ēėshtje Evropiane nė Departamentin e Shtetit.

Kongresisti Rohrabacher tha ditė mė parė pėr “Zėrin e Amerikės” se duhej njė mirėkuptim a marrėveshje mes Serbisė dhe Kosovės pėr shkėmbim territoresh, duke nėnvizuar se ‘nėse Beogradi kėmbėngulė pėr tė marrė veriun e Kosovės atėherė edhe shqiptarėt duhet tė kėmbėngulin pėr marrjen e Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit.’

“Shtetet e Bashkuara mbėshtesin sovranitetin dhe integritetin territorial tė Kosovės brenda kufijve ekzistues. Ne nuk mbėshtesim asnjė lloj ndarje tė Kosovės”, tha Toner.

Deklarata e zyrtarit tė politikės sė jashtme amerikane ishte pothuajse ngjashme me qėndrimin e shqiptuar dje nga zėvendėskryeministri i Kosovės, Ramė Manaj, pėr ‘territorin e Kosovės si njė, unik dhe tė pandarė’

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi