Austria mbėshtet Kosovėn pėr liberalizimin e vizave

Shko poshtė

Super Austria mbėshtet Kosovėn pėr liberalizimin e vizave

Mesazh nga GentleMan prej Wed Aug 12, 2009 3:03 pm


Austria do ta mbėshtesė Kosovėn pėr liberalizimin e vizave, ka thėnė tė mėrkurėn ministrja e Punėve tė Brendshme tė Austrisė, Maria Fekter, gjatat njė vizite nė vendin tonė. Fekter dhe homologu i saj kosovar, ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti, kanė nėnshkruar njė memorandum mirėkuptimi.
Nė kėtė takim ministri Pajaziti dhe ministrja Fekter diskutuan edhe pėr bashkėpunimin dhe kontaktin e drejtpėrdrejtė nė mes tė dy policive, sidomos nė fushat si: krimi i organizuar, trafikimi me droga, trafikimi me qenie njerėzore, migrimi ilegal dhe pėr menaxhimin e integruar tė kufirit.

Pajaziti ka falėnderuar ministren Fekter pėr bashkėpunim dhe mbėshtetjen e madhe qė i ka dhėnė shteti i Austrisė, Republikės sė Kosovės, posaēėrisht ndihmėn e madhe qė Ministria e Punėve tė Brendshme e Republikės sė Kosovės ka pranuar nė fushėn e trajnimeve tė deritanishme pėr ēėshtjet e sigurisė, duke siguruar se MPB-ja ėshtė e pėrkushtuar qė ky bashkėpunim tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.

Gjithashtu gjatė kėtij takimi, Pajaziti dhe Fekter, diskutuan edhe pėr bashkėpunimin nė fushėn e migrimit, duke u bazuar nė parimet e BE, partneritetit nė migracion, me fokus pėr pune sezonale, programe edukative etj.

Dy ministrat janė pajtuar qė tė ketė edhe trajnime pėr njėsitė specifike: kundėr krimit tė organizuar, kundėr terrorizmit, kundėr trafikimit tė drogave; ndėrtimi i kapaciteteve pėr Qendrėn e Kosovės pėr Siguri Publike, Edukim dhe Zhvillim nė Vushtrri, mbėshtetjen nė menaxhimin e emergjencave si dhe tė ketė bashkėpunim mes Qendrave Edukative tė Policive tė dy shteteve.

Nė kėtė takim u nėnshkrua Marrėveshja ndėrshtetėrore nė mes dy Ministrive tė Brendshme nė fushėn e bashkėpunimit Policor

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi