Sigurohet terapia kundėr HIV/AIDS-it

Shko poshtė

Super Sigurohet terapia kundėr HIV/AIDS-it

Mesazh nga GentleMan prej Fri Aug 14, 2009 9:39 pmDepartamenti Farmaceutik i Ministrisė sė Shėndetėsisė ka shpėrndarė tė premten nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės sasi tė ilaēit Efavirenze, i cili pėrdoret tek tė sėmurėt nga HIV/AIDS-i.
Ministria e Shėndetėsisė, nėpėrmjet njė komunikate pėr media, ka bėrė tė ditur se kėto ilaēe tė cilat do tė jenė nė QKUK, janė nė sasi pėr njė vit, ndėrsa gjatė kohės sa ato kanė munguar, MSh, kishte siguruar njė donacion prej UNFPA-sė nė sasi prej 300 tabletave tė Efavirenzės

Ndėrkohė, tė premten nė Deponė e Ministrisė sė Shėndetėsisė kanė arritur sasitė e nevojshme edhe tė ilaēit tjetėr, Combivir, i cili tė hėnėn nė mėngjes do tė dėrgohet nė Barnatoren Qendrore tė Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės, pėrmes sė cilės do t’i shpėrndahet njėsisė kėrkuese, gjegjėsisht Klinikės Infektive, ku trajtohen disa pacientė tė sėmurė nga HIV/AIDS-i.

Ndonėse antiretroviralėt si Efavirenze dhe Combivir, nuk janė nė Listėn Esenciale tė barnave, tė cilėn Ministria e Shėndetėsisė ėshtė pėrgjegjėse qė ta pėrmbush, kjo ministri – siē theksohet nė komunikatė, duke e kuptuar nevojėn e pacientėve tė infektuar nga HIV/AIDS-i, vazhdimisht ka kėrkuar forma tė ndryshme qė tė sigurojė terapi pėr kėta pacientė dhe sigurimi i Efavirenzės dhe Combivirit ėshtė bėrė pėrmes tenderit qė kishte shpallur pėr antiretroviralė Ministria

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi