Kosova pjesė e konferencave ndėrkombėtare pėr Gripin A H1N1

Shko poshtė

Super Kosova pjesė e konferencave ndėrkombėtare pėr Gripin A H1N1

Mesazh nga GentleMan prej Sat Aug 15, 2009 10:21 am


Nė kuadėr tė aktiviteteve dhe pėrgatitjeve nė nivelin global pėr pėrballimin e pandemisė sė Gripit tė ri A H1N1, delegacione nga Kosova, do tė jenė pjesėmarrėse nė takime e konferenca tė ndryshme ndėrkombėtare, nė tė cilat do tė diskutohen modalitetet e ballafaqimit me pandeminė nė sezonin e vjeshtės dhe mė tej, kur parashikohet qė mund tė ketė fluks tė ri mė tė madh tė rasteve tė gripit.
Nė kėtė kuadėr – siē bėhet e ditur nė njė komunikatė tė Ministrisė sė Shėndetėsisė sė Kosovės - mė 27 gusht nė Kopenhagė tė Danimarkės, njė delegacion nga Kosova, nė pėrbėrje tė zėvendėsministres sė Shėndetėsisė, Mybera Mustafa, u. d. tė sekretarit permanent Haxhi Kamberi, drejtorit tė IKSHP-sė, Naser Ramadani, dhe shefit tė Zyrės sė OBSh-sė nė Kosovė Skėnder Syla, do tė marrė pjesė nė njė takim pune disaditor, ku do tė diskutohen ēėshtje qė kanė tė bėjnė me pandeminė e gripit tė derrave si akcesi te vaksinat, kapacitetet laboratorike pėr trajtimin e rasteve, modalitetet e mbėshtetjes sė OBSh-sė, sistemi i mbikėqyrjes sė pandemisė, komunikimi i rasteve, kontrolli i infeksioneve spitalore gjatė pandemisė, etj.

Gjatė kėsaj konference, do tė organizohet njė work-shop i veēantė i ekspertėve tė OBSh-sė me delegacionin nga Kosova, nė tė cilin do tė diskutohen temat e lartpėrmendura.

Ndėrkaq, nga data 6-8 shtator nė Durrės, OBSh organizon njė takim tjetėr pune me ekspertėt klinik qė merren me trajtimin e Gripit A H1N1. Ministria e Shėndetėsisė dhe OBSh nė Kosovė kanė vendosur qė nė kėtė takim tė dėrgojė drejtorin e Klinikės Infektive, Shemsedin Dreshaj, infektologun e kėsaj klinike, Sali Ahmeti dhe drejtorin e Qendrės Emergjente, Basri Lenjani.

Ndėrkohė, situate epidemiologjike rreth gripit A H1N1 nė Kosovė, sipas komunikatės sė MSH-sė, deri nė ditėn e sotme ka reflektuar e qetė dhe sikur ėshtė njoftuar edhe ditėve tė kaluara, qė prej 15 korrikut 2009, nė Kosovė ka pasur tė regjistruara gjithsej 10 raste tė dyshimta tė Gripit A H1N1, prej tė cilave: 6 kanė qenė tė konfirmuara pozitive, 3 klinikisht negative dhe 1 laborator negative.

MSH, po mban nė fuqi dhe po zbaton masat e rekomanduara nga OBSH dhe ato tė dala nga Plani i Veprimit i IKSHP-sė pėr menaxhimin e gripit, thuhet nė fund tė komunikatės.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi