Haraēi kėrcėnon bizneset kosovare

Shko poshtė

Super Haraēi kėrcėnon bizneset kosovare

Mesazh nga GentleMan prej Sun Aug 16, 2009 9:55 am


Dukuria e haraēit - e cila ėshtė pėrhapur mė tė madhe pas luftės nė vendin tonė – duket se nuk ka tė ndalur dhe ėshtė shndėrruar nė ankth tė vėrtetė pėr bizneset kosovare.

E pėrditshmja Kosova Sot ka raportuar tė dielėn edhe pėr njė rast tjetėr kur njė biznesmeni i janė kėrkuar paratė haraē, dhe i cili ėshtė kėrcėnuar nga njė person i panjohur tė mos e lajmėrojė policinė.

Megjithatė, biznesmeni tė cilit i kanė kėrkuar 20.000 euro, kėtė rast e kishte lajmėruar nė polici, pėr t’u tėrhequr mė pastaj nga rruga ligjore pėr shkak sė asgjė nuk ka rezultuar nga hetimet. Personi nė fjalė ka vendosur tė “vetėmbrohet” dhe tė pres zhvillim e ngjarjeve tė mėtejshme.

Sidoqoftė, nė prononcimet e tyre, zyrtarėt e Policisė sė Kosovės kanė thėnė se pronarėt e bizneseve dhe qytetarėt qe kėrcėnohen me reket duhet tė bashkėpunojnė me policinė sepse vetėm kėshtu mund tė ndalohen kėta persona.

Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Arbėr Beka ka pohuar pėr kėtė gazetė se kjo dukuri ekziston dhe sipas tė dhėnave tė pėrpunuar vetėm pėr vitin 2008 janė 76 raste tė lajmėruara nė tė gjitha stacionet policore tė Kosovės, pėrfshirė edhe policinė kufitare.

Po ashtu sipas statistikave tė policisė bėhet e ditur se janė evidentuar si tė dyshimtė 112 persona, ndėrsa janė bėrė 14 arrestime nė total. Ndėrsa bėhet e ditur se ka raste kur reketimi ėshtė kryer nė mėnyrė tė organizuar.

Sipas regjioneve, mė sė shumti raste janė raportuar nė Prishtinė, ku ėshtė koncentrimi mė i madh i bizneseve, respektivisht 24 sosh. Nė Mitrovicė janė raportuar 11 raste, nė Prizren 9, nė Pejė 15, nė Gjilan 4, dhe nė Ferizaj 13 raste

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi