Kramer: Qeverisė sė Kosovės i mungojnė nismat aktive

Shko poshtė

Super Kramer: Qeverisė sė Kosovės i mungojnė nismat aktive

Mesazh nga GentleMan prej Wed Aug 19, 2009 2:20 pm


Bashkėsia evropiane dhe BE-ja nė pėrgjithėsi nuk kanė strategji tė qartė ndaj Kosovės. Politika e Bashkimit Evropian nė Kosovė ėshtė politikė reaguese ndaj atyre qė ndodhin dhe qė dominohet nga parimi i stabilitetit. Kjo do tė thotė qė BE-ja ėshtė e butė me Serbinė, ēfarė ėshtė shumė negative pėr Qeverinė nė Prishtinė, ka vlerėsuar nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė, Helmut Kramer, ekspert pėr Ballkanin nė Universitetin e Vjenės.

I pyetur se, nė kėto kushte, ēfarė duhet tė bėjė Qeveria e Kosovės dhe BE-ja qė tė ndryshojnė gjendjen, Kramer ka thėnė se, “Prishtina zyrtare nuk ėshtė shumė aktive”.

“Aty vazhdon tė sundojė politika bazuar nė idenė se kanė mbėshtetjen e plotė tė Shteteve tė Bashkuara. Klasa politike nė Kosovė ėshtė mė shumė e shqetėsuar pėr tė siguruar e forcuar zonat e pushtetit dhe ndikimit personal, sesa tė ndėrmarrė nisma aktive e konstruktive”, ka thėnė ai.

Kramer po ashtu ka vlerėsuar se, nė Kosovė, korrupsioni po pengon klasėn drejtuese qė tė orientohet drejt qėllimeve tė pėrbashkėta tė shoqėrisė dhe tė vendit. “Ekzistojnė kėtu dhe disa ndikime nga tradita. Tek korrupsioni ndikon dhe mėnyra klanore e tė menduarit apo e zonave tė ndikimit. Ėshtė njė gjendje vėrtet katastrofike”, ka thėnė ndėr tė tjera Kramer

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi