Prishtina nuk lėviz nga qėndrimi

Shko poshtė

Super Prishtina nuk lėviz nga qėndrimi

Mesazh nga GentleMan prej Fri Aug 21, 2009 2:45 am


Krerėt e institucioneve tė Kosovės edhe pas takimit me shefin e EULEX-it, Yves de Kermabon, kanė pėrsėritur qėndrimin e tyre se pėr Prishtinėn marrin vendim vetėm institucionet legjitime tė Kosovės dhe me kėtė i ėshtė bėrė e ditur EULEX-it se nėnshkrimi i mundshėm i protokollit me Beogradin, edhe nėse bėhet, do tė bėhet pa pėlqimin e Prishtinės.
Presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi kanė deklaruar tė enjten pas takimit tė pėrbashkėt me shefin e misionit EULEX Yves de Kermabon se sa i pėrket ēėshtjes sė nėnshkrimit tė protokollit ndėrmjet EULEX-it dhe Serbisė ka qėndrime tėrėsisht tė ndryshme.

“Kemi qėndrime tė ndryshme pėr karakterin e dokumentit tė protokollit. Qėndrimi ynė ėshtė i qartė, do tė jemi dhe do tė vazhdojmė bashkėpunimin shumė tė thellė nė tė gjitha proceset, por gjithmonė duke qenė tė zotuar nė zbatimin e asaj qė Kosova ka arritur si shtet sovran dhe i pavarur, dhe duke zbatuar Kushtetutėn dhe ligjet e saj, natyrisht me njė mbėshtetje ndėrkombėtare”, ka thėnė Sejdiu.

Ndėrsa, kryeministri Thaēi ka qenė mė i ashpėr nė deklarimin e tij, duke thėnė se nė asnjė rrethanė nuk do t’i jepet hapėsirė Serbisė nė territorin e Kosovės. “Nė asnjė rrethanė Beogradit nuk do t’i jepet hapėsirė e as autoritet nė territorin e Republikės sė Kosovės pėrmes asnjė mekanizmi qoftė vendor apo ndėrkombėtar. Vendimet pėr Prishtinėn i marrin institucionet e Republikės sė Kosovės dhe kėtu duhet bėrė dallimin, ideja qė ka dalė nga EULEX-i pėr raportin e ri me Beogradin dhe bashkėpunimi qė e kemi kėtu nė Prishtinė”, ka thėnė Thaēi.

Ndėrkaq shefi i EULEX-it, de Kermabon nuk ka bėrė tė qartė nėse do ta nėnshkruajė kėtė protokoll, por ka thėnė se ėshtė duke punuar ende nė atė draft dhe do tė informojė pėr ēdo vendim rreth kėsaj ēėshtje

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi