Vija kufitare Maqedoni-Kosovė - ēėshtjet teknike pėrfundojnė pas 3 vjetėsh

Shko poshtė

Super Vija kufitare Maqedoni-Kosovė - ēėshtjet teknike pėrfundojnė pas 3 vjetėsh

Mesazh nga GentleMan prej Fri Aug 28, 2009 3:53 pm


Qė tė pėrfundojė zgjidhja e ēėshtjes sė kufirit mes Maqedonisė dhe Kosovės do tė duhet tė kalojnė edhe dy ose tre vjet. Edhe pse Komisioni para disa muajve pėrfundoi me demarkacionin e kufirit, ēėshtjet teknike tė cilat do t’i jepnin fund zgjidhjes sė problemit do tė zgjasin edhe disa vjet.
Nga komisioni kosovar dhe maqedonas thonė se do tė duhen sė paku edhe dy vjet qė tė pėrfundojnė kėto ēėshtje teknike. "Demarkacioni i kufirit ka pėrfunduar para disa muajve. Ne tani po merremi me ēėshtje teknike, tė cilat edhe pse janė ēėshtje tė vogla, duan kohė qė tė pėrfundojnė", tha kryetari i Komisionit tė Maqedonisė Teodor Nanev.

Sipas tij do tė duheshin edhe 2-3 vjet qė tė pėrfundonin kėto ēėshtje tė vogla teknike si pėrgatitja e dokumentacionit, fotografimi i terrenit, pastrimi i terrenit, etj. "Nė si komision i kemi pėrfunduar nė kohė tė gjitha proceset qė kishin tė bėnin me demarkacionin, ndėrsa kėto ēėshtjet teknike, edhe pse janė tė imėta zgjasin, por ēėshtja kryesore e kufirit ėshtė pėrfunduar me kohė", sqaroi Nanev.

Ndėrkaq kryetari i Komisionit Kosovar Murat Meha tha se komisioni deri mė tani ka realizuar rreth 98 pėr qind tė demarkacionit. "Po punojmė intensivisht qė ta pėrfundojmė komplet demarkacionin", tha Meha, duke mos caktuar asnjė datė se kur do tė pėrfundojė ky proces. "Nuk mund tė flasim me data, por qė tė dyja palėt janė tė interesuara qė demarkacioni tė pėrfundojė sa mė shpejt", tha Meha.

Ai sqaroi se pėr momentin janė duke punuar nė pėrgatitjen e dokumentacionit pėrkatės, ndėrkaq qė fotografimi i kufirit ėshtė lėnė qė tė bėhet nė shtator. Zgjidhja e ēėshtjes sė kufirit mes Maqedonisė dhe Kosovės, ėshtė edhe njė nga kushtet qė Maqedonia ia ka vėnė Kosovės pėr ta njohur atė. Ndėrkaq, Debėlldeja ka qenė njė nga pikat mė tė nxehta tė kufirit. Banorėt e fshatit Debėllde tė Vitisė, disa herė i kanė shkulur gurėt qė pėrcaktojnė vijėn kufitare, tė vendosur nga komisionet ndėrkufitare tė Kosovės dhe Maqedonisė

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi