Edhe pas sugjerimeve tė BE-sė, Prishtina kundėr protokollit

Shko poshtė

Super Edhe pas sugjerimeve tė BE-sė, Prishtina kundėr protokollit

Mesazh nga GentleMan prej Wed Sep 02, 2009 8:25 pm


Njė ditė pas sugjerimit tė Bashkimit Evropian pėr vazhdimin e konsultave rreth protokollit, ėshtė deklaruar presidenti i vendit Fatmir Sejdiu, duke thėnė se Prishtina vazhdon me qėndrimin e mėhershėm- kundėr protokollit.

Presidenti Sejdiu tha se institucionet e Kosovės vazhdojnė tė shprehin gatishmėrinė pėr bashkėpunim me EULEX-in pėr tė mirėn e Kosovės, ndėrsa qėndrimi pėr protokollin ėshtė i pandryshueshėm.

“Ne e kemi mbyllė debatin rreth tij dhe e kemi dhėnė fjalėn tonė. Ne i kemi partner tė mirė tė bashkėpunimit pėr interesin e Kosovės dhe tė qytetarėve tė saj, EULEX-in, BE-nė, SHBA-tė. EULEX-i ka pozitėn e tij mbėshtetėse nė ushtrimin e funksioneve mė tė mira nė kuptimin e realizimit”, ka thėnė Sejdiu.

Kundėr kėtij protokolli po tė mėrkurėn ėshtė shprehur edhe Komisioni pėr Punė tė Brendshme dhe Siguri i Kuvendit tė Kosovės, i cili ka debatuar pėr situatėn e sigurisė nė vend.

Ky komision ka kėrkuar qė tė zbatohet Kushtetuta dhe neni 17 i saj pėr ratifikim nė Kuvend tė marrėveshjeve ndėrkombėtare. Megjithatė nuk u saktėsua nėse ēėshtja e protokollit do tė debatohet nė seancė plenare tė Kuvendit.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi