Studentė japonezė vizitojnė Programin ABD nė Mitrovicė

Shko poshtė

Super Studentė japonezė vizitojnė Programin ABD nė Mitrovicė

Mesazh nga GentleMan prej Thu Sep 03, 2009 9:49 am


Njė grup studentėsh nga Japonia gjenden nė vizitė nė Kosovė - prej 31 gusht deri mė 8 - shtator si pjesė e njė projekti arsimues.

Objektivat kryesorė tė vizitės janė informimi mbi konfliktin nė Kosovė dhe gjėrat qė ndodhėn mė pas; informimi mbi ndihmėn nė rindėrtim nga UNDP-ja, UNICEF-i dhe organizatat tjera ndėrkombėtare; vizita e vendeve mė tė njohura dhe mė interesante nė Kosovė dhe takimi me qytetarė kosovarė; dhe njohja dhe miqėsimi me studentė nga Kosova.

Mė 3 shtator, si pjesė e aktiviteteve tė tyre tė planifikuara, studentėt do tė vizitojnė Zyrėn e programit ABD dhe njė OJQ nė Mitrovicė pėr t’u informuar rreth punės sė tyre.

Studentėt do tė informohen mbi projektet e UNDP-sė dhe UNICEF-it nė kuadėr tė programit ABD, qė ka pėr qėllim pėrmirėsimin e sigurisė njerėzore nė kėtė rajon. Ata do tė vizitojnė edhe OJQ-nė “Community Building in Mitrovica (CBM)” qė ėshtė njė nga partnerėt implementues tė kėtij programi.

Po ashtu ata do tė vizitojnė shkollėn “Nonda Bulka” ku do tė takohen me nxėnės dhe profesorė pėr tė biseduar rreth konfliktit por edhe kulturės japoneze, tragjedisė nukleare nė Hiroshimė dhe ēėshtjeve tjera.

Studentėt janė nga universiteti Bunkyo nė Chigasaki, Japoni. Ky universitet ėshtė duke organizuar vizita nė vendet pas konfliktit qė nga viti 2001 me qėllim tė ndihmės fėmijėve dhe refugjatėve nė botė

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi