Grafitė nacionaliste serbe nė shtėpitė e shqiptarėve

Shko poshtė

Super Grafitė nacionaliste serbe nė shtėpitė e shqiptarėve

Mesazh nga GentleMan prej Sat Sep 05, 2009 3:02 pm


Pėrfaqėsuesi i lagjes veriore “Kroi i Vitakut”, Musa Haliti, tė
shtunėn nė mėngjes, ka vėrejtur nė muret e jashtme dhe tė brendshme tė
shtėpisė sė pa meremetuar tė Agim Vitakut, e cila gjendet nė kėtė
lagje, grafitė nacionaliste, tė shkruara gjuhėn serbe dhe nė alfabetin
cirilik.
Haliti tha se rreth orės nėntė tė mėngjesit,
bashkė me Hashim Behramin, ka shkuar pėr tė kontrolluar shtėpinė e
Agimit, meremetimin e sė cilės ekstremistėt serbė po e kundėrshtojnė
duke bėrė pengesa tė ndryshme dhe me atė rast ka vėrejtur nė muret e
jashtme dhe tė brendshme grafitė nacionaliste tė shkruara me ngjyra tė
ndryshme.

Grafitėt e shkruar kishin pėrmbajtje po ashtu tė ndryshme, siē janė
“Srbia”, “Kjo ėshtė e jona”, “Po vijmė”, “Kosova ėshtė Serbi”, “EULEX
shko nė shtėpi” etj., si dhe ishte vizatuar simboli serb me katėr “S”
dhe ishte vizatuar portreti i Shahin Vitakut, babai i pronarėve Vitaku
qė po u rindėrtohen shtėpitė, me shajkaēė dhe kokardė nė tė, thuhet nė
njė komunikatė tė Zyrės pėr Informim tė Komunės sė Mitrovicės.

Haliti, tha po ashtu se nė ndėrkohė aty kishte arritur njė patrullė e
policisė sė Kosovės, e cila nuk dinte asgjė pėr grafitet dhe se e
kishte njoftuar pėr rastin drejtorin e Drejtorisė pėr Shėrbime Publike
dhe Infrastrukturė, Rasim Veseli.

“Kėto janė provokime tė ekstremistėve serbė, tė cilėt qė prej fillimit
po mundohen tė na pengojnė nė rindėrtimin e shtėpive tona, por nuk do
tė kenė sukses.. Ne jemi tė gatshėm tė vazhdojmė tutje dhe kurrsesi nuk
do tė ketė kthim prapa”, tha Haliti.

Drejtori i Drejtorisė pėr Shėrbime Publike dhe Infrastrukturė, Rasim
Veseli, me tė dėgjuar pėr rastin ka dalė nė vendin e ngjarjes dhe e ka
dėnuar kėtė provokim tė ekstremistėve serbė.

“Shkrimi i grafiteve ėshtė nė vazhdėn e provokimeve dhe problemeve qė
disa serbė tė lagjes po i shkaktojnė, fatbardhėsisht ata janė njė
pakicė minore, sepse tė tjerėt banorė nuk po ju bashkėngjiten, me
qėllim qė tė pengojnė procesin e kthimit tė shqiptarėve nė pronat e
tyre. Kėto pėrpjekje mjerane dhe kėrcėnime tė ekstremistėve serbė nuk
do tė kenė sukses kurrsesi. Ne jemi duke i zbatuar me pėrpikėri planet
tona pėr rindėrtim dhe do tė vazhdojmė tė hėnėn punėn normalisht,
kuptohet nėse nė ndėrkohė nuk do tė ketė probleme”, tha Veseli.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi