U shėnua 10 vjetori i Policisė sė Kosovės

Shko poshtė

Super U shėnua 10 vjetori i Policisė sė Kosovės

Mesazh nga GentleMan prej Mon Sep 07, 2009 9:20 am


Policia e Kosovės paraqet shembullin e mirė tė pėrkushtimit dhe shėrbimit me profesionalizėm pėr dhjetė vjet me radhė, duke arritur tė bėhet njė faktor i rėndėsishėm pėr ruajtjen e paqes jo vetėm nė Kosovė, por edhe mė gjer, u tha me rastin e shėnimit tė pėrvjetorit tė dhjetė tė themelimit tė Policisė sė Kosovės.

Nė manifestimin e organizuar me kėtė rast tė dielėn nė stadiumin e Prishtinės ishin tė pranishėm zyrtarė tė lartė tė institucioneve tė Kosovės, pėrfaqėsues tė EULEX-it, KFOR-it, korit diplomatik, familjes sė komandantit legjendar tė UĒK-sė Adem Jashari, familjarė tė policėve.

Fillimisht tė gjitha njėsitė e Policisė sė Kosovės kanė pėrshkruar rrugėt e Prishtinės, me ē’rast qytetarėt kanė pasur rastin tė shohin Njėsinė e motoristėve, Gardėn e Nderit, Policinė Kufitare, Drejtoritė Rajonale tė Prishtinės, Mitrovicės, Pejės, Prizrenit, Ferizaj dhe Gjilanit, Drejtorinė e Forenzikės etj.

Zv/ kryeministri Hajredin Kuēi, duke shprehur nderin qė ėshtė pjesė e kėtij manifestimi tė rėndėsishėm, nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės ka pėrgėzuar pjesėtarėt e Policisė sė Kosovės pėr punėn e tyre tė deritanishme nė ruajtjen e rendit dhe qetėsisė pėr qytetarėt.

“Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe sovran i ndėrtuar mbi themelet e gjakut dhe djersės sė shumė njerėzve dhe popullit tonė dhe padyshim se ju te pashmangshėm jeni kontribuues dhe mbrojtės tė kėtij shteti modern dhe demokratik”, ka thėnė ai.

Ndėrkaq ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti e ka pėrshkruar Policinė e Kosovės, si institucioni mė i besuar nė vend.

“Dhjetė vjet mė parė janė vu themelet e njėrit nga institucionet mė tė rėndėsishme tė sigurisė sė shtetit. Suksesi i shtetit demokratik dhe multi-etnik mė sė miri pasqyrohet te ju, si polici shembull i gjithė rajonit. Kėto suksese ndėrlidhen ngushtė me pėrkushtimin e drejtpėrdrejt e secilit nga ju nė ēdo kohė dhe nė ēdo cep tė Republikės sė Kosovės, vetėm me kėtė punė keni arritur qė tė jeni institucioni mė i besuar nė Republikėn e Kosovės”, tha ministri Pajaziti.

Pėr mė tepėr ministri Pajaziti siguroi qytetarėt e Kosovės se me reformat qė po ndėrmerren nė Policinė e Kosovės do tė ketė njė efikasitet edhe mė tė madh nė sigurimin e njė ambienti tė qetė dhe tė sigurt.

Ndėrkaq, kreu i Policisė sė Kosovės, Sheremet Ahmeti ka vlerėsuar se institucioni qė ai drejton paraqet shembull tė mirė tė pėrkushtimit dhe shėrbimit me profesionalizėm pėr dhjetė vjet me radhė, duke arritur tė bėhet njė faktor i rėndėsishėm pėr ruajtjen e paqes jo vetėm nė Kosovė, por edhe mė gjer.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi