Kosova e pėrgatitur pėr t’u ballafaquar me gripin e derrave

Shko poshtė

Super Kosova e pėrgatitur pėr t’u ballafaquar me gripin e derrave

Mesazh nga GentleMan prej Sun Sep 13, 2009 10:09 am

Tre pėrfaqėsues tė Republikės sė Kosovės, dr. Shemsedin Dreshaj, drejtor i Klinikės Infektive tė QKUK-sė, dr. Salih Ahmeti, infektolog nė kėtė klinikė dhe dr. Basri Lenjani, drejtor i Qendrės Emergjente, kanė marrė pjesė nė Konferencėn ndėrkombėtare kushtuar pandemisė sė Gripit A H1N1, e cila u mbajt kėtyre ditėve nė Durrės.
Agjenda e kėsaj konference tė mbėshtetur nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH), ka qenė shumė e ngjeshur, ndėrsa ēėshtjet kryesore qė janė trajtuar nė tė kanė qenė mėnyrat e ballafaqimit me pandeminė dhe menaxhimi klinik i rasteve, thuhet nė njė njoftim tė Ministrisė sė Shėndetėsisė.

Duke u bazuar nė nivelin e pėrgatitjeve qė kanė bėrė vendet pėrreth dhe prezantimet e bėra nė Durrės, drejtori i Klinikės Infektive Shemsedin Dreshaj, ka vlerėsuar se Kosova qėndron shumė mirė sa u pėrket pėrgatitjeve pėr ballafaqim me pandeminė e Gripit A H1N1 dhe se vendi ynė deri tash ka zbatuar tė gjitha rekomandimet e bėra nga OBSH-ja dhe ėshtė nė vijim tė zbatimit tė tyre.

Nė kėtė konferencė – siē theksohet nė komunikatė - janė vlerėsuar pozitivisht pėrgatitjet dhe menaxhimi qė deri tash Kosova u ka bėrė rasteve me gripin A H1N1.

Trajnime pėr Gripin e derrave gjatė javės qė po mbetet pas, ka pasur edhe brenda nė Kosovė, si nė Lipjan ku Asociacioni i Mjekėve Familjarė tė Kosovės (AMFK), pėrkrahur nga OBSH-ja, ka zhvilluar njė trajnim me mjekėt familjarė dhe trajnimet e tilla do tė vazhdojnė edhe gjatė kėsaj jave.

Ndryshe, gjatė ditės sė shtunė, nė Klinikėn Infektive tė QKUK-sė nuk ka pasur asnjė pacient tė hospitalizuar si i dyshuar pėr Gripin A H1N1, ndėrkohė qė prej 15 korrikut 2009, nė Kosovė kanė qenė tė evidentuara 14 raste tė dyshimta, prej tė cilave 6 janė konfirmuar si pozitive.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi