UNMIK-u luan role nė fushat ku nuk ka tė tjerė

Shko poshtė

Super UNMIK-u luan role nė fushat ku nuk ka tė tjerė

Mesazh nga GentleMan prej Thu Sep 17, 2009 4:47 pm

Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zannier nė njė intervistė pėr
“SETimes”, ka thėnė se misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė,
vazhdon tė luajė role nė fushat ku nuk ka tė tjerė. Njė shembull i
kėsaj – sipas tij - pėrfshin rolin administrativ tė misionit nė
Mitrovicėn e veriut...
Duke e pėrshkruar rolin e tashmė tė
UNMIK-ut nė Kosovė, Zannier ka thėnė: "UNMIK vazhdon tė funksionojė nė
kuadrin e mandatit tė tij mbėshtetur nė Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė
Sigurimit. Megjithatė, ngjarjet e viti tė fundit ... duke pėrfshirė
vendosjen e misionit tė rendit tė ligjit tė BE nė dhjetor, bėnė tė
domosdoshėm rikonfigurimin e misionit”.

Rezultati, sipas tij, ėshtė se tani misioni thekson rolin politik tė
tij. “Kjo pėrfshin mbikėqyrjen dhe raportimin, njė pėrqendrim mė tė
madh nė takimet me tė gjitha bashkėsitė e Kosovės, lehtėsimin e
pėrfaqėsimit tė jashtėm dhe nxitjen e proceseve qė shpien nė zgjidhjen
e ēėshtjeve praktike midis Prishtinės dhe Beogradit”, ka thėnė ai.

Misioni gjithashtu – vijoi Zannier - vazhdon tė luajė role nė fushat ku
nuk ka tė tjerė. “Njė shembull i kėsaj pėrfshin rolin administrativ tė
misionit nė Mitrovicėn e veriut, e cila ėshtė e vetmja komunė ku
ushtrohet ende njė autoritet i tillė. Njė tjetėr shembull ėshtė
lehtėsimi i pėrfaqėsimit tė Kosovės nė Interpol”, ka thėnė ndėr tė
tjera ai. /SETimes

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi