Mesazhe urimi pėr festėn e Bajramit

Shko poshtė

Super Mesazhe urimi pėr festėn e Bajramit

Mesazh nga GentleMan prej Sat Sep 19, 2009 3:59 pm

Kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, myftiu Naim Tėrnava ka
uruar tė gjithė besimtarėt myslimanė me rastin e festės sė
Fitėr-Bajramit, e cila ka ardhur si rezultat i agjėrimit tė muajit tė
shenjtė tė Ramazanit, me dėshirėn qė tė ketė gėzim, harmoni, paqe dhe
lumturi nė familjet tona.
Nė njė mesazh drejtuar tė
shtunėn besimtarėve myslimanė me rastin e pėrfundimit tė muajit tė
shenjtė tė Ramazanit, myftiu Tėrnava tha se Fitėr-Bajrami ėshtė festė e
paqes, solidaritetit dhe harmonisė pėr tė gjithė besimtarėt myslimanė.

“Kėtė festė tė Fitėr-Bajramit e presim edhe mė tė organizuar edhe mė tė
fort, kur vendi ynė po ecėn me hapa tė sigurt kah ardhmėria e sigurt e
saj dhe anėtarėsimit nė tė gjitha mekanizimet ndėrkombėtarė. Ky ėshtė
kontribut i vazhdueshėm i popullit mbarė, ndaj duke ruajtur identitetin
tonė fetar e kombėtar tė arsyetojmė jetėn tonė nė kėtė botė si krijesė
mė e pėrsosur e cila me atributet dhe veēorit e saja i takon edhe
mėkėmbėsia mbi sipėrfaqen e tokės”, tha ai.

Me rastin e festės sė Bajramit, myftiun Naim Tėrnava dhe qytetarėt e
besimit islam tė Kosovės i kanė uruar krerėt e institucioneve tė
vendit, liderėt e partive politike, prijėsit fetarė...

Nė mesazhin e presidentit Sejdiu ndėr tė tjera thuhet: “Nė vigjilje tė
festės sė Bajramit tė Madh, dua t’ju shpreh urimet e mia mė tė
pėrzemėrta, me dėshirėn qė nė vatrat tuaja tė mbretėrojė paqja,
harmonia dhe dashuria”.

Ndėrkaq kryeministri Hashim Thaēi ka uruar myftiun Tėrnava dhe
qytetarėt myslimanė, duke vlerėsuar se, Festa e Fitėr Bajramit
kremtohet nė vitin e dytė tė pavarėsisė sė Kosovės, nė shtetin tonė tė
ri, qė gjithnjė e mė shumė po shėnon tė arritura si nė planin e
brendshėm, ashtu edhe nė atė ndėrkombėtar.

Edhe kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka pėrgėzuar kryetarin e
Bashkėsisė Islame tė Kosovės, myftiun Naim Tėrnava dhe besimtarėt
myslimanė, me dėshirėn qė nė Kosovė pėrjetėsisht tė mbretėrojė paqja,
respekti dhe mirėkuptimi. "... Uniteti dhe toleranca ndėrfetare janė
pasuritė mė tė ēmuara tė popullit tonė, si tė tilla ato pėrbėjnė njė
garanci tė sigurt pėr tė ardhmen tonė dhe brezave qė do vijnė pas
nesh", thekson ndėr tė tjera Krasniqi.

Me rastin e festės sė Fitėr-Bajramit, subjektet politike, AAK, LPK, PD,
ADK... kanė pėrgėzuar kreun e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, myftiun
Naim Tėrnava dhe besimtarėt myslimanė, me dėshirėn qė kjo festė tė
pėrshkojė frymėn e dashurisė dhe respektit nė mesin e tė gjithė
qytetarėve.

Nė urimin e kryetarit tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush
Haradinaj thuhet se kjo festė vjen pas shumė ditėsh tė agjėrimit,
pėrkushtimit dhe falėnderimit tė besimtarėve ndaj Krijuesit, duke
ngjallė midis njerėzve, ndjenjėn fisnike tė mbėshtetjes dhe
solidaritetit midis tyre.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi