Kurti parasheh telashe rreth kufirit Kosovė-Mali i Zi

Shko poshtė

Super Kurti parasheh telashe rreth kufirit Kosovė-Mali i Zi

Mesazh nga GentleMan prej Tue Sep 22, 2009 11:49 am

Lideri i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, parashikon qė nė
tė ardhmen Kosova dhe Mali i Zi do tė kenė telashe rreth pėrcaktimit tė
kufirit qė ndan kėto dy shtete fqinje.
Nė Marrėveshjen e
Kumanovės, sipas Kurtit, NATO-ja ka pranuar hartat e gjeneralėve tė
ushtrisė jugosllave, dhe ato – ka shtuar ai – janė nė dėm tė Kosovės nė
raport me fqinjėt e saj.

“Pėr kėtė arsye do tė shfaqet kontesti pėr mijėra hektarė qė i takojnė
komunės sė Pejės”, ka thėnė Kurti nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen
“Vijesti”.

Kurti ėshtė i mendimit se ky problem mund tė zgjidhet, nėse pushteti i
Podgoricės i pranon kufijtė e Kosovė qė ishin definuar me Kushtetutėn e
vitit 1974.

Nė kėtė intervistė Kurti po ashtu ka kritikuar pushtetin malazez pėr
pozitėn e shqiptarėve nė kėtė shtet, ndėrsa duke e pėrshkruar politikėn
e kryeministrit malazez, Millo Gjukanoviq ndaj Kosovės, ai ka thėnė:
“Ekzistojnė dy lloj prijėsish. Njė lloj qė e drejtojnė shtetin, derisa
lloji tjetėr janė prijės statikė. Kur bėhet fjalė pėr politikėn
ndėrkombėtare dhe nė raport ndaj Kosovės, mund tė thuhet se Gjukanoviq
i takon llojit tė dytė”

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi