Sejdiu falėnderon Obama-n

Shko poshtė

Super Sejdiu falėnderon Obama-n

Mesazh nga GentleMan prej Thu Sep 24, 2009 10:50 am

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu ka zhvilluar
tė mėrkurėn njė takim tė shkurtėr me presidentin e Shteteve tė
Bashkuara tė Amerikės, Barack Obama, nė njė pritje tė organizuar nga
presidenti i SHBA-ve.
Presidenti Sejdiu e ka falėnderuar
presidentin Obama pėr mbėshtetjen e deritashme qė SHBA i kanė dhėnė dhe
po i japin Kosovės, si dhe shprehu besimin se marrėdhėniet e veēanta
mes Republikės sė Kosovės dhe SHBA-ve do tė forcohen edhe mė tutje,
thuhet nė njė njoftim tė Presidencės sė Kosovės.

Sejdiu gjithashtu u takua edhe me James Jones, kėshilltar i presidentit
Obama pėr Siguri Kombėtare, si dhe me pėrfaqėsues tė lartė tė
Departamentit tė Shtetit, ndėr tė cilėt edhe ndihmės-sekretari i
shtetit pėr Evropė, Phillip Gordon.

Gjatė kėsaj pritjeje, siē njofton nė komunikatė, presidenti Sejdiu pati
biseda tė frytshme edhe me shumė burrėshtetas tė tjerė, ndėr tė cilėt
edhe me kryeministrin e Spanjės, presidentin e Qipros, kryeministrin e
Nepalit, kryeministrin

e Grenadės, zėvendėskryeministrin e Xhamajkės, ministrin e Jashtėm tė
Portugalisė, kryeministrin e Malit tė Zi, presidentin e Maqedonisė dhe
kryeministrin e Turqisė.

Nė vijim tė vizitės nė SHBA, presidenti Sejdiu do tė vazhdojė takimet
bilaterale me burrėshtetas tė tjerė tė cilėt marrin pjesė nė Asamblesė
Pėrgjithshme tė OKB-sė.
Sejdiu mbajti fjalė rasti nė Pritjen Vjetore tė Liderėve Ballkanikė
Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, nė kuadėr tė
aktiviteteve gjatė vizitės sė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ka
mbajtur njė fjalė rasti nė Pritjen Vjetore tė Liderėve Ballkanikė, tė
organizuar nga Rutgers Institute.

Tė pranishėm nė takim ishin Ekmeleddin Ihsanoglu, sekretar i
Pėrgjithshėm i Organizatės sė Konferencės Islamike, Ilir Meta, ministėr
i Jashtėm i Shqipėrisė, Stjepan Mesiq, president i Kroacisė, Haris
Silajxhiq, anėtar i presidencės sė Bosnjės dhe Hercegovinės, Ahmet
Davutoğlu, minister i Jashtėm i Turqisė e liderė tė tjerė.

Sejdiu foli para liderėve ballkanikė nė Rutgers Institute pėr
zhvillimet dhe tė arriturat e rėndėsishme nė vendin tonė pas
pavarėsimit tė Republikės sė Kosovės. Ai vuri theksin nė pėrpjekjet e
rėndėsishme qė po i bėjnė liderėt dhe institucionet e Republikės sė
Kosovės pėr tė siguruar sa mė shumė njohje pėr shtetin e ri,
anėtarėsimin nė shumė institucione tė rėndėsishme dhe synimin pėr
anėtarėsim nė sa mė shumė institucione tė rėndėsishme ndėrkombėtare.

Presidenti Sejdiu gjithashtu theksoi rėndėsinė e qasjes paqėsore dhe
integruese tė tė gjitha shteteve tė Ballkanit. Nė kėtė kontekst ai
pėrmendi edhe rėndėsinė e madhe qė ka bashkėpunimi rajonal, si njė
kusht shumė i rėndėsishėm pėr stabilitet nė rajon dhe pėr ecje tė
pėrbashkėt drejt integrimeve nė institucionet euroatlantike.

Gjithashtu, nisur nga shembulli i Republikės sė Kosovės, Sejdiu ka
theksuar si njė faktor shumė tė rėndėsishėm tė stabilitetit dhe
prosperimit tė rajonit respektimin e komuniteteve pakicė nė ēdo shtet
ballkanik.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi