Letonia do tė vazhdojė tė pėrkrahė Kosovėn

Shko poshtė

Super Letonia do tė vazhdojė tė pėrkrahė Kosovėn

Mesazh nga Nora prej Fri Sep 25, 2009 11:37 am

Presidenti Fatmir Sejdiu tė enjten pati njė takim tė gjatė me
presidentin e Letonisė, Valdis Zatlers, tė cilin e njoftoi nė detaje
pėr zhvillimet nė Kosovė qė nga shpallja e pavarėsisė, sidomos nė
aspektin e ndėrtimit tė institucioneve shtetėrore dhe mbrojtjen e tė
drejtave tė komuniteteve pakicė.
Gjithashtu, presidenti
Sejdiu falėnderoi presidentin Zatlers pėr mbėshtetjen qė Letonia i ka
dhėnė Kosovės me njohjen e pavarėsisė sė saj si dhe me kontributin e
dhėnė nė qasjen ndėrkombėtare ndaj Republikės sė Kosovės.

Sejdiu kėrkoi nga Zatlers qė Letonia ta ndihmojė Kosovėn nė sigurimin e
njohjeve tė tjera, sidomos nga vendet nė tė cilat Letonia ka ndikim tė
madh.

Duke pasur parasysh integrimin e shpejtė tė Letonisė nė Bashkimin
Evropian, presidenti Sejdiu theksoi se pėrvojat e Letonisė nė kėtė
drejtim do t’i ndihmojnė Kosovės nė rrugėn e saj drejt integrimeve.

Presidenti Zatlers ndėrkaq, shprehu bindjen e tij tė thellė qė
destinacioni i Republikės sė Kosovės ėshtė BE-ja dhe pėrsėriti se
Letonia do tė vazhdojė tė pėrkrahė Kosovėn nė tė gjitha mėnyrat e
mundshme.
Kroacia e pėrkushtuar pėr pėrkrahjen e Republikės sė Kosovės
Presidenti Fatmir Sejdiu, u takua nė njė mėngjes pune edhe me homologun e tij kroat, presidentin Stjepan Mesiq.

Nė takimin nė tė cilin ishte i pranishėm edhe ministri i Jashtėm i
Republikės sė Kosovės, Skėnder Hyseni, dy burrėshtetasit diskutuan edhe
pėr zhvillimet e fundit nė dy vendet, ndėrsa theks tė veēantė i vunė
nevojės sė liberalizimit tė vizave, qė do tė mundėsojė lėvizjen e lirė
tė qytetarėve tė tė dy vendeve, thuhet nė njė komunikatė tė
Presidencės.

Bashkėpunimi ekonomik ishte njė nga temat kyēe tė diskutimit. Sejdiu
dhe Mesiq diskutuan nevojėn e bashkėpunimit edhe mė tė madh nė kėtė
fushė, nė mėnyrė qė bizneseve t’u krijohen kushte pėr shkėmbim sa mė tė
madh tė mallrave, si dhe pėr investime nė projekte tė mėdha nė vendet
respektive.

Ata diskutuan edhe pėr periudhėn e ndjeshme nėpėr tė cilėn po kalon
Republika e Kosovės, nė fazėn e lobimit pėr njohje tė pavarėsisė sė
shtetit nga sa mė shumė vende, fazė kjo qė kėrkon angazhimin e plotė tė
tė gjitha institucioneve tė vendit, por edhe tė gjithė miqve tė shtetit
tė Kosovės pėr sigurimin e njė numri sa mė tė madh tė njohjeve.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi