Selia e Shenjtё ndjek nga afёr zhvillimet rreth Kosovёs

Shko posht

Super Selia e Shenjtё ndjek nga afёr zhvillimet rreth Kosovёs

Mesazh nga Nora prej Fri Sep 25, 2009 11:38 am


Gjat qndrimit t tij n New York, ministri i Punve t
Jashtme Skender Hyseni, ka pasur nj takim miqsor edhe me sekretarin e
Vatikanit pёr Marrёdhёnie me Shtetet, kryepeshkopin Dominique Mamberti.
Nё takimin n fjal, Hyseni ka folur pёr pёrparimin e
gjithёmbarshёm tё arritur nё Kosovё dhe pёr standardet kushtetuese dhe
ligjore qё garantojnё tё drejtat dhe liritё e tё gjithёve qё jetojnё nё
Kosovё.

Nё kt takim, gjithashtu ёshtё folur edhe pёr procesin e njohjeve dhe
pёr procesin qё lidhet me mendimin kёshilldhёnёs tё Gjykatёs
Ndёrkombёtare tё Drejtёsisё.

Nё kёtё kontekst, Hyseni ka shprehur besimin e tij tё plotё nё Gjykatёn
Ndёrkombёtare tё Drejtёsisё dhe nё paanёsinё e kёtij organi tё
rёndёsishёm botёror gjyqёsor. Ai i ka bёrё thirrje Vatikanit qё tё
shqyrtojё njohjen e Kosovёs.

Nga ana e tij, si thuhet n nj komunikat t Zyrs pr informim t
Ministris s Punve t Jashtme, sekretari i Vatikanit pёr Marrёdhёnie
me Shtetet, qё ndryshe njihet dhe si ministri i Jashtёm i Vatikanit, e
ka siguruar ministrin Hyseni se Selia e Shenjtё ёshtё duke i ndjekur
nga afёr zhvillimet nё dhe rreth Kosovёs, dhe ka shprehur gatishmёrinё
e tij pёr tё vazhduar dhe intensifikuar komunikimin e ndёrsjellё.

Ministri Hyseni, gjithashtu, ka zhvilluar njё takim me ministrin e
Punёve tё Jashtme tё Mbretёrisё sё Bahreinit, Shaikh Khalid Bin Ahmed
Bin Mohamed Al Khalifa. Temё qendrore e takimit kanё qenё marrёdhёniet
dypalёshe nё mes dy vendeve, pas njohjes sё Kosovёs nga Bahreini.

Nё kёtё kontekst, tё dy bashkёbiseduesit kanё folur pёr nevojёn e
hulumtimit tё mundёsive pёr investime dhe pёr krijimin e lidhjeve
ekonomike. Nё takim ёshtё diskutuar dhe pёr mundёsinё e vizitave tё
ndёrsjella.

Gjatё qёndrimit nё New York, Hyseni ka takuar edhe ministrin e Punёve tё Jashtme tё Guinesё, Alexandre Cc Loua.

Nё margjinat e sesionit vjetor tё Asamblesё sё Pёrgjithshme, Hyseni ka
zhvilluar edhe njё sёrё takimesh tjera me ministra dhe pёrfaqёsues tё
ndryshёm qё po qёndrojnё nё New York

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi