Pėr ngritjen e FSK-sė duhet pritur nga 2 deri nė 5 vjet

Shko poshtė

Super Pėr ngritjen e FSK-sė duhet pritur nga 2 deri nė 5 vjet

Mesazh nga GentleMan prej Tue Sep 29, 2009 5:03 pm

Udhėheqėsit e lartė tė NATO-s e kanė hedhur poshtė mundėsinė qė
mospėrkrahja e pavarėsisė sė Kosovės nga ana e disa vendeve tė NATO-s,
mund tė reflektojė nė misionin ushtarak nė Kosovė. Ata po ashtu kanė
mohuar se ka pasur bisedime pėr ndėrtimin e njė baze nė Kosovė pėr
lėshimin e raketave...
NATO-ja do tė mbetet e pėrkushtuar nė
Kosovė, tha tė martėn nė Prishtinė admirali Giampaolo di Paola, i cili
ka kryesuar njė delegacion i Komitetit Ushtarak tė NATO-s, gjatė
qėndrimit nė Prishtinė.

Pėrfaqėsues tė kėtij komiteti thanė se boshllėku qė do krijohet me
zvogėlimin e trupave tė KFOR-it, do plotėsohet nga strukturat vendore e
ndėrkombėtare tė sigurisė.

“Pėrderisa zvogėlohet prania e KFOR-it nė Kosovė, duhet tė ketė diēka
qė e plotėson kėtė boshllėk tė sigurisė. Policia e Kosovės ka bėrė
pėrparime tė mėdha dhe ajo e plotėson kėtė boshllėk nė njė masė”, ka
thėnė ndėrkaq, admirali Fitzgerald.

“Ndėrsa, Forca e Sigurisė sė Kosovės, qė ėshtė njė forcė pėr mbrojtje
civile, plotėson njė pjesė tjetėr tė sektorit tė sigurisė dhe natyrisht
EULEX-i plotėson njė pjesė tjetėr tė kėsaj fushe. Pra, me zvogėlimin e
KFOR-it, tė gjitha kėto struktura do tė ndihmojnė pėr njė mjedis tė
qetė dhe tė sigurt”, u shpreh Fitzgerald.

Ndėrkaq, komandanti i KFOR-it, gjenerali gjerman, Markus Bentler, tha
se FSK-ja tash ka plotėsuar vetėm kapacitetet fillestare, kėshtu qė
deri nė ngritjen e plotė tė kėsaj force, ai tha se ka shumė punė dhe
duhet pritur nga 2 deri nė 5 vjet. “Tani fillon puna e rėndė qė do tė
zgjasė nga 2 deri nė 5 vjet, nė mėnyrė qė kjo organizatė tė ngrihet nė
kėmbėt e veta”, tha Bentler.

Admirali Di Paola tha se si misioni ushtarak, ashtu edhe ai i ngritjes
sė FSK-sė, e kanė mbėshtetjen e tė gjitha vendeve aleate. Ai po ashtu
mohoi se ka pasur bisedime pėr ndėrtimin e njė baze nė Kosovė pėr
lėshimin e raketave. “Absolutisht jo”, tha admirali Di Paola, duke iu
pėrgjigjur pyetjes sė gazetarėve se a ka pasur bisedime qė nė Kosovė tė
ndėrtohet njė bazė pėr lėshimin e raketave.

Komiteti Ushtarak i NATO-s realizon vizita tė kohėpaskohshme nė Kosovė.
Kėsaj radhe, kjo vizitė realizohet nė kohėn kur NATO-ja ka
paralajmėruar se deri nė fund tė janarit tė vitit 2010, nė Kosovė do tė
mbesin rreth 10 mijė pjesėtarė tė KFOR-it.

Njėherėsh, gjatė kėsaj vizite, ky delegacion do tė mund tė shohė nga
afėr edhe tė arriturat dhe mangėsitė eventuale nė procesin e ngritjes
sė FSK-sė, e cila ėshtė nėn pėrkujdesjen dhe mbikėqyrjen e NATO-s

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi