13 vjet burg pėr “Grupin e Llapit”

Shko poshtė

Super 13 vjet burg pėr “Grupin e Llapit”

Mesazh nga GentleMan prej Fri Oct 02, 2009 8:41 am

Nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, njė trup gjykues i pėrzier,
i pėrbėrė prej njė gjykatėsi kosovar dhe dy gjykatėsve tė EULEX-it nė
gjykimin pėr krime tė luftės tė lėndės sė ashtuquajtur “Grupi i
Llapit”, shqiptoi 6 vjet burg pėr Latif Gashin, 3 vjet burg pėr Nazif
Mehmetin dhe 4 vjet burg pėr Rrustem Mustafėn, tė njohur me nofkėn
Komandant Remi. ...
Qė tė tre eprorė gjatė luftės ēlirimtare
nė Zonėn Operative tė Llapit, Latif Gashi, Nazif Mehmeti dhe Rrustem
Mustafa u shpallėn fajtorė pėr krime tė luftės pėr shkak tė trajtimit
ēnjerėzor tė civilėve tė paraburgosur dhe krime tė luftės pėr shkak tė
rrahjes dhe torturimit tė civilėve tė paraburgosur.
Akuzat nė vazhdim:
Pika 5 - Prej muajit tetor tė vitit 1998 deri nga fundi i muajit
prill tė vitit 1999, Latif Gashi, Nazif Mehmeti dhe Rrustem Mustafa,
duke vepruar nė bashkėrendim me persona tė tjerė tė paidentifikuar dhe
nė njė ndėrmarrje penale tė pėrbashkėt, kanė urdhėruar dhe kanė marrė
pjesė nė themelimin dhe vazhdimin e trajtimit ēnjerėzor tė civilėve
shqiptar tė Kosovės qė mbaheshin nė paraburgim nė qendrėn e
paraburgimit qė gjendej nė Llapashticė, duke i mbajtur civilėt e
paraburgosur nė kushte jonjerėzore, duke mos u siguruar kushte tė
duhura higjienike, ushqim dhe ujė, si dhe trajtimin mjekėsor. Trajtimi
ēnjerėzor i civilėve tė paraburgosur ka shkaktuar vuajtje tė mėdha dhe
ishte shkelje e integritetit trupor dhe e shėndetit tė personave tė
paraburgosur dhe ka pėrbėrė zbatimin e masave tė frikėsimit dhe
terrorit.

Pika – 8 Prej muajit tetor tė vitit 1998 deri nga fundi i muajit prill
i vitit 1999, Latif Gashi, Nazif Mehmeti dhe Rrustem Mustafa, duke
vepruar nė bashkėrendim me persona tė tjerė tė paidentifikuar dhe nė
bazė tė njė ndėrmarrje penale tė pėrbashkėt, kanė urdhėruar dhe kanė
marrė pjesė nė rrahjen dhe torturimin e civilėve shqiptar tė Kosovės qė
mbaheshin nė paraburgim nė Llapashticė, nė njė pėrpjekje qė tė
detyrojnė tė paraburgosurit tė pranojnė veprimet e tradhtisė ndaj
UĒK-sė. [Prokurori ka kėrkuar qė kjo tė tėrhiqet]

Pika – 9 Prej muajit maj tė viti 1999 deri nga mesi i muajit qershor
1999 Latif Gashi, Naim Kadriu (tani i ndjerė) dhe Rrustem Mustafa, duke
vepruar nė bashkėrendim me persona tė tjerė tė paidentifikuar dhe nė
bazė tė njė ndėrmarrje penale tė pėrbashkėt, kanė urdhėruar dhe kanė
marrė pjesė nė rrahjen dhe torturimin e civilėve shqiptar tė Kosovės qė
mbaheshin nė paraburgim nė Koliē, nė njė pėrpjekje qė tė detyrojnė tė
paraburgosurit tė pranojnė veprimet e tradhtisė ndaj UĒK-sė. [Prokurori
ka kėrkuar qė kjo tė tėrhiqet]

Pika 14 - Prej 2 gushtit tė vitit 1998 deri nga fundi i muajit shtator
tė vitit 1998 Nazif Mehmeti dhe Rrustem Mustafa, duke vepruar nė
bashkėrendim me persona tė tjerė tė paidentifikuar dhe nė bazė tė njė
ndėrmarrje penale tė pėrbashkėt, kanė urdhėruar dhe kanė marrė pjesė nė
rrahjen dhe torturimin e M.S, njė pylltar serb, tė cilin e mbanin nė
paraburgim nė qendrat e paraburgimit nė Barė, Bajgorė dhe vende tjera
tė afėrta nė kuadėr tė Zonės sė Llapit, nė njė pėrpjekje qė tė
detyrojnė tė paraburgosurit tė pranojnė veprimet e tradhtisė ndaj
UĒK-sė ose tė sigurojnė informacion inteligjent.

Mė 7 korrik 2009, nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė kishte filluar
rigjykimi kundėr Latif Gashit, Nazif Mehmetit dhe Rrustem Mustafės.
Gjatė seancės sė provave tė kėtij rigjykimi ishin mbajtur dymbėdhjetė
seanca dėgjimore. Lėnda ishte ndjekur nga njė prokuror i EULEX-it.

Lėnda ishte hetuar gjatė vitit 2001 deri nė vitin 2002 dhe pėr herė tė
parė u paraqit nė gjykatė nė vitin 2003 kur edhe u morėn aktgjykimet
dhe u shqiptuan dėnimet. Me vendim tė Gjykatės Supreme tė Kosovės qe
kėrkuar tė bėhet rigjykimi dhe ridėnimi

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: 13 vjet burg pėr “Grupin e Llapit”

Mesazh nga T-o-S-i prej Sun Oct 04, 2009 9:27 pm

ncncncnn ska ma keq se mei denu qlirimtaret kjo sasht ne rregull besa besa edhe njeri prej tyra tash me asht edhe i vdekur edhe atij ja kan pre burgun ncncncn

_________________
Te heshtesh nuk do te thote se nuk ke asgje per te thene. . . Thjesht do te shikosh ku do te arrijne njerzit !


Dashuria eshte nje mrekulli,rrall e kendshme,kurr e persosur .
avatar
T-o-S-i
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 17159
Mosha : 28
Viti: : 02/01/1990
Aktiviteti :
90 / 10090 / 100

Registration date : 17/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi