Berisha: Kosova e pavarur, faqja mė e ndritur nė historinė e kombit

Shko poshtė

Super Berisha: Kosova e pavarur, faqja mė e ndritur nė historinė e kombit

Mesazh nga GentleMan prej Tue Oct 06, 2009 5:51 pm
Kosova, nė 130 vitet e fundit, ka qenė gjithnjė djepi i
lėvizjeve tė mėdha kombėtare emancipuese tė kombit shqiptar, i Lidhjes
sė Prizrenit dhe kryengritjeve tė mėdha qė sollėn Pavarėsinė e
Shqipėrisė. Por, Kosova e lirė dhe e pavarur, ėshtė faqja mė e ndritur
nė historinė e kombit ėshtė kryevepra e tij politike mė madhėshtore qė
nga koha e Skėnderbeut, gjer ne ditėt e sotme, ka thėnė tė martėn
kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, nė fjalėn e tij para
deputetėve tė Kuvendit tė Kosovė.
Berisha nga platforma e
Kuvendit tė Kosovės, ka shprehur njė nderim tė veēantė tė shpreh pėr –
siē u shpreh ai - burrin e madh tė Kosovės dhe kombit shqiptar,
arkitektin e pavarėsisė sė Kosovės, presidentin Ibrahim Rugova.

Rugova, sipas Berishės, me pėrfaqėsimin e civilizuar, guximin, urtėsinė
dhe menēurinė e tij bėri qė Kosovėn ta donin dhe ata qė s’e deshnin, ta
njihnin edhe ata qė nuk e kishin njohur. “Ky burrė vigan i kombit tonė,
ndėrtoi nė kushtet e okupacionit tė egėr nė Kosovė pushtetin paralel
dhe ēėshtjen e drejtė tė shqiptarėve tė Kosovės e ngriti nga njė barakė
e vogėl nė qendėr tė Prishtinės, deri nė zyrėn ovale tė presidentit tė
SHBA dhe Kancelaritė e mėdha tė Evropės, si dhe udhėhoqi me guxim dhe
sukses Kosovėn gjer nė prag-shpalljen e pavarėsisė sė saj”, tha
Berisha.

Berisha gjithashtu u shpreh se, ai dhe ēdo shqiptar pėrulet me nderimin
mė tė madh pėr komandantin legjendar, tribunin e lirisė, Adem Jashari,
qė me sakrificėn e tij tė madhe ndezi dritėn e lirisė dhe pavarėsisė sė
Kosovės, si dhe para tė gjithė luftėtarėve tė lirisė, djemve dhe
vajzave tė Kosovės qė luftuan nė fundin e viteve ’90 nė fushat, malet,
kodrat, fshatrat dhe qytete e kėtij vendi, dhe fituan luftėn e fundit
ēlirimtare nė Evropė, duke vendosur sakrificėn e tyre sublime nė
themelet e Kosovės sė lirė dhe tė pavarur. “Ata mbrojtėn nderin dhe
dinjitetin kombėtar tė ēdo shqiptari, kombi do t’ju jetė mirėnjohės pėr
jetė”, tha Berisha.
Pavarėsia e Kosovės, vijoi ai mė tėj, shėnoi fundin e njėrės prej
padrejtėsive mė tė mėdha jo vetėm tė Ballkanit por tė gjithė Evropės
ndaj dhe pas rėnies sė Murit tė Berlinit, shpallja e pavarėsisė sė
Kosovės, ėshtė ngjarja mė e madhe nė historinė e lirisė, jo vetėm tė
kombit shqiptar dhe rajonit, por dhe tė mbarė Evropės, pas Luftės sė
Dytė Botėrore.

Po nė kėtė seancė solemne, presidenti Fatmir Sejdiu i ndau
kryeministrit Berisha “Medaljen e Artė tė Lirisė”, pėr kontributin e
dhėnė pėr Kosovėn dhe shqiptarėt nė pėrgjithėsi. Nė fjalėn e rastit,
Sejdiu ka thėnė se, Berisha me sukses punoi pėr Shqipėrinė e integruar
nė institucionet euroatlantike dhe pati njė rol vendimtar nė
transformimin e madh tė Shqipėrisė gjatė kėtyre dy dekadave tė fundit

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi