Parlamenti i Maqedonisė ratifikoi marrėveshjen pėr demarkacionin

Shko poshtė

Super Parlamenti i Maqedonisė ratifikoi marrėveshjen pėr demarkacionin

Mesazh nga GentleMan prej Sun Oct 18, 2009 7:55 am

Parlamenti i Maqedonisė e ratifikoi marrėveshjen pėr
demarkacionin e kufirit mes Kosovės e Maqedonisė, tė miratuar mbrėmė
nga qeveritė nė Prishtinė dhe Shkup.
Pėr ratifikimin e saj,
pas njė debati tė gjerė tė pėrcjell me replika tė shumta, votuan
gjithsejtė 83 ligjvėnės, 72 pro dhe 11 kundėr.

Kundėrshtimet e vetme kanė ardhur nga deputetėt e partive opozitare
maqedonase, tė cilat shprehin dyshimet se Qeveria dhe partitė nė
pushtet, kanė hequr dorė nga disa pjesė tė territorit tė Maqedonisė.

“Ne nuk kemi asnjė dokument qė heq dyshimet tona pėr ndryshimin e
kufijve tė Maqedonisė, prandaj mendojmė se ėshtė dhunuar Kushtetuta”,
theksuan nga opozita

“Lidhja Socialdemokrate nuk ėshtė kundėr mbylljes sė kėsaj ēėshtjeje me
Kosovėn, por ėshtė kundėr mėnyrės se si mbyllet kjo ēėshtje ”, tha
Andrej Petrov, nga Lidhja Socialdemokrate.

Ndėrkaq, udhėheqėsit shtetėror tė dy vendeve theksuan se kjo
marrėveshje ėshtė tepėr e rėndėsishme pėr paqen dhe stabilitetin e
rajonit.

“Kjo marrėveshje ėshtė nė shėrbim tė thellimit tė bashkėpunimit dhe
stabilitetit rajonal dhe e shpejton rrugėn e Kosovės nė procesin e
integrimeve euro-atlantike”, theksoi kryeministri i Kosovės, Hashim
Thaēi.

Kryeministri Nikolla Gruevski ka theksuar se Maqedonia nuk humb asnjė
milimetėr tokė nga territori i saj me demarkacionin e kufirit me
Kosovėn.

“Nuk ka asnjė arsye pėr asnjė lloj frike nga Marrėveshja e
demarkacionit tė kufirit me Kosovėn. Maqedonia nuk humbė asnjė
milimetėr nga territori. Asnjėherė dhe me asnjė lloj ēmimi do tė
nėnshkruanim diēka qė do tė humbnim njė milimetėr, e jo mė diēka mė
shumė nga territori i Maqedonisė”, ka theksuar kryeministri Nikolla
Gruevski, duke reaguar ndaj dyshimeve tė shprehura nga opozita se nuk
bėhet fjalė pėr demarkacion, por pėr ndryshime tė kufirit midis
Maqedonisė dhe Kosovės.

Marrėveshja ėshtė pėrkrahur edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare. Shtetet e
Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimi Evropian kanė pėrgėzuar Kosovėn dhe
Maqedoninė pėr arritjen e marrėveshjes pėr demarkacionin e kufirit mes
dy vendeve.

Edhe Prishtina, edhe Shkupi, kanė deklaruar se pas marrėveshjes, pritet
qė tė vendosen sė shpejti marrėdhėniet diplomatike ndėrmjet dy vendeve

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi