Vetėvendosja proteston nė Gjilan kundėr decentralizimit

Shko poshtė

Super Vetėvendosja proteston nė Gjilan kundėr decentralizimit

Mesazh nga GentleMan prej Sun Oct 18, 2009 7:57 am

“Decentralizimi po e ndanė Kosovės pėrbrenda, duke copėtuar
Anamoravėn me komuna tė reja, e duke ia rrudhur territorin Gjilanit”.
Mbi kėtė dyshim, aktivistėt e Vetėvendosjes organizuan njė protestė nė
Gjilan, e cila u pėrkrah edhe nga qytetarėt e kėsaj pjese tė Kosovės.

demonstratė po ashtu u kundėrshtua edhe ratifikimi i Marrėveshjes pėr
demarkacionin e kufirit me Maqedoninė nga ana e Qeverisė sė Kosovės.

Demonstrata e cila zgjati njė orė pėrfundoi e qetė.

Udhėheqės tė Vetėvendosjes thanė se do tė vazhdojnė tė kundėrshtojnė
decentralizimin, pasi qė, sipas tyr,e me decentralizim do tė ndodhė njė
bosnjėzim i Kosovės.

Edhe banorėt e fshatrave Pasjak, Stanishor, Mogillė... kanė protestuar
nė mėnyrė tė ashpėr kundėr shkuarjes sė tyre nė komuna tė reja, madje
kanė paralajmėruar edhe bojkotimin e zgjedhjeve lokale.

Nė kėtė demonstratė u protestua edhe kundėr nėnshkrimit tė ratifikimit
tė demarkacionit me Maqedoninė. Banoret e fshatrave kufitare, bėjnė tė
ditur se me marrėveshjen pėr kufirin, jashtė kufirit tė Kosovės kanė
mbetur edhe 280 hektarė tokė, dhe se ata nuk do tė ndalen sė
protestuari pėr kundėrshtimin e kėsaj marrėveshje.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi