Bullgaria - vend model nė procesin e integrimit

Shko poshtė

Super Bullgaria - vend model nė procesin e integrimit

Mesazh nga GentleMan prej Wed Oct 28, 2009 12:35 pm

“Republika e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar t’i thellojė edhe nė
vazhdimėsi raportet e gjera tė bashkėpunimit qė ka me Republikėn e
Bullgarisė”, tha presidenti Fatmir Sejdiu gjatė njė takimi qė pati tė
mėrkurėn me ambasadorin e porsaemėruar tė Bullgarisė nė vendin tonė,
Krasimir Tulechki, i cili, me kėtė rast, dorėzoi letrat kredenciale tė
akreditimit pėr ambasador.
“Intensifikimi i bashkėpunimit tė
ndėrsjellė nė mes dy vendeve tona, po edhe me tė gjitha vendet e tjera
tė rajonit ėshtė synim i pėrhershėm i institucioneve dhe qytetarėve tė
Kosovės, tė cilėt nuk do ta harrojnė asnjėherė mbėshtetjen e parazervė
tė shtetit dhe tė popullit bullgar nė pėrpjekjet e gjata pėr liri e
pavarėsi”, theksoi Sejdiu.

Ai tha se, Republika e Bullgarisė ėshtė njė model i mirė nė rajon i
kalimit tė suksesshėm tė fazės sė tranzicionit politik e ekonomik, si
dhe i rrumbullakimit tė shpejtė tė procesit tė integrimit nė Bashkimin
Evropian, nė NATO dhe nė institucionet e tjera ndėrkombėtare.

Presidenti Sejdiu ka ripėrsėritur vendosmėrinė e Kosovės pėr pėrmbushje
tė plotė tė standardeve tė kėrkuara pėr integrimin sa mė tė shpejtė nė
kėto struktura. Ai po ashtu falėnderoi ambasadorin Tulechki edhe pėr
mbėshtetjen qė i ka dhėnė Bullgaria Kosovės duke e mbrojtur
legjitimitetin e pavarėsisė sė vendit tonė nė Gjyqin Ndėrkombėtar tė
Drejtėsisė.

Ndėrsa, Tulechki tha se Bullgaria do tė jetė edhe nė tė ardhmen njė
partner i rėndėsishėm i Republikės sė Kosovės dhe i aspiratave tė saj
pėr tė qenė sa mė parė anėtare e plotė e mekanizimeve ndėrkombėtarė.
“Bullgaria ka qenė dhe do tė jetė pėrherė pėrkrahė jush dhe do tė japė
mbėshtetjen e saj tė plotė pėr institucionet tuaja demokratike”, pohoi
Tulechk

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi