Kuēi: Qeveria mund tė funksionojė edhe pa LDK-nė

Shko poshtė

Super Kuēi: Qeveria mund tė funksionojė edhe pa LDK-nė

Mesazh nga **GrAnD** prej Sun Nov 01, 2009 12:39 pm

Zv/kryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi i ka thėnė troē kandidatit tė LDK-sė pėr kryetar tė Prishtinės, Isa Mustafa – i cili, gjatė fushatės sė tij zgjedhore, ka thėnė se Qeveria e Kosovės nuk ka jetė tė gjatė – se Qeveria mund tė vazhdojė tė funksionojė edhe pa LDK-nė.

“Nėse LDK-ja mendon se koalicioni dhe qeveria nuk do tė ketė gjatė, unė po them se LDK-ja nuk do tė ketė gjatė nė qeveri”, ka thėnė Kuēi pėr tė pėrditshmen “Koha Ditore”. Madje, Kuēi ka thėnė se LDK-ja si parti mė e vogėl nuk duhet “tė lazdrohet” vetėm se “PDK-ja ėshtė duke e duruar”.

Po ashtu ai ka thėnė se, PDK-ja nuk ka pasur problem pėr numra. “Nuk ka pasur asnjėherė problem. Zakonisht partitė e vola janė ato qė lusin partinė mė tė madhe dhe pėr PDK-nė asnjė parti nuk ėshtė e papranueshme – e kam fjalėn pėr AAK, LDD dhe AKR”, ka thėnė Kuēi duke iu pėrgjigjur deklaratės sė Mustafės, tė cilėn kryeministri Thaēi kishte refuzuar ta komentonte.

Ndėrkaq, tė shtunėn, kryeministri Hashim Thaēi i ėshtė kundėrvėnė deklaratave tė Lutfi Hazirit, duke thėnė se Kosova nuk ka mbetur pa Qeveri qė 15 ditė. Thaēi ėshtė shprehur kėshtu, duke komentuar deklaratat e shefit tė shtabit zgjedhor tė LDK-sė, Lutfi Hazirit, i cili tė premten nė Rahovec tha se Kosova qė 15 ditė ka mbetur pa Qeveri, sepse Hashim Thaēi po bėn fushatė pėr partinė e tij.

Ndėrkohė, kryeministri Thaēi, tė shtunėn ka mbajtur mbledhjen e Qeverisė, dhe i ka kujtuar Lutfi Hazirit se, “Qeveria e Kosovės punon edhe tė shtunėn edhe tė dielėn”.

Sė fundi, nė kuadėr tė fushatės elektorale, janė shpeshtuar akuzat e kundėr-akuzat nė mes tė partive nė koalicion, PDK-sė e LDK-sė.

Pėrderisa, disa liderė opozitarė, kėtė gjė e kanė quajtur lojė tė partive nė koalicion pėr ta zhvendosur vėmendjen nga problemet reale me tė cilat ballafaqohet Kosova, analistėt vlerėsojnė se ndryshimi i rezultateve nė terren – nė zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit – mund edhe tė imponojė prishjen e koalicionit – ose edhe presionin pėr tė shkuar nė zgjedhjet e parakohshme. /Telegrafi/
avatar
**GrAnD**
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 5817
Mosha : 28
Viti: : 23/07/1989
Vendbanimi: : pc
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 02/06/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bess.ch

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi