Rusia nuk do tė shkojė nė skajshmėri pėr shkak tė Kosovės

Shko poshtė

Super Rusia nuk do tė shkojė nė skajshmėri pėr shkak tė Kosovės

Mesazh nga **GrAnD** prej Fri Nov 06, 2009 5:30 pm

Daniel Nelson, president i firmės konsulente "Koncepti global dhe komunikimet" dhe ekspert pėr Ballkanin, ka deklaruar se pėr pavarėsinė e Kosovės mė nuk mund tė bisedohet dhe se ajo ėshtė e pakthyeshme.

"Mendoj se nėnpresidenti Biden qartė ka bėrė me dije si dhe shumė tė tjerė, si nė Beograd gjithashtu edhe anekėnd botės. Gjithashtu mendoj se Rusia nuk do tė shkojė nė skajshmėri pėr shkak tė Kosovės. Nėse nė Beograd mendojnė se kjo ėshtė e vėrtetė, mendoj se gabojnė", tha Nelson pėr “Zėrin e Amerikės”, edicioni nė gjuhėn serbe.

Sipas mendimit “spekulativ” tė Nelsonit, "Medvedev gjithashtu ka porositur liderėt e Serbisė qė tė mos e teprojnė me presion nė lidhje me Kosovėn". Ndėrkaq, ai thotė se ēėshtje tjetėr ėshtė "segmentimi" nė veri tė Kosovės pėrkatėsisht nė Mitrovicė. Mirėpo njėkohėsisht ekziston njė pjesėmarrje e rėndėsishme e serbėve nė politikėn e Kosovės jashtė veriut, e aty janė edhe ministrat serbė nė qeverinė aktuale".

Gjithashtu Nelson mendon se pjesėmarrja e votuesve serbė nė zgjedhjet e ardhshme lokale nė Kosovė do tė jetė jo e vogėl. “Ky ėshtė njė ndryshim i rėndėsishėm dhe paraqet pranim tė gjendjes faktike", thotė ai.

Ndėrkaq, nė lidhje me shqyrtimin e kėrkesės sė Serbisė pėr legalitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės para Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, Nelson thekson se nuk beson qė rezultati i kėtij procesi, ēfarėdo qoftė ai, do tė ndryshojė diēka.

"Kosova do tė vazhdojė tė ekzistojė si shtet i pavarur, ndėrsa problem kryesor i saj mė nuk ėshtė sovraniteti, por ekonomia dhe si tė ndėrtohen strukturat tė cilat nuk do tė jenė tė korruptuara dhe tė cilat do tė mbėshtesin ndėrtimin e sė ardhmes demokratike", tha ai. /QIK/Telegrafi/
avatar
**GrAnD**
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 5817
Mosha : 28
Viti: : 23/07/1989
Vendbanimi: : pc
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 02/06/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bess.ch

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi